StoryEditorOCM

NOVA DIMENZIJAKako pronaći pravi proizvod za orezivanje? Donosimo detaljan pregled alata kojima ćete osigurati sljedeću rodnu godinu

Piše PR
13. studenog 2024. - 10:43

Orezivanje vinograda i voćnjaka nakon obavljene berbe važan je preduvjet za sljedeću rodnu godinu. Uklanjanje grana prošlogodišnjeg uroda i vodopija te prozračivanje krošnji na voćkama važno je za pravilno usmjeravanje biljnih sokova prema rodnim granama na godinu.

Orezivanje se obavlja prestankom vegetacije, dakle zimi, dok biljkom ne kolaju biljni sokovi, kako se biljke ne bi zarazile prodiranjem uzročnika bolesti na mjestu reza. Čak i tako, mjesto reza površine veće od 1,5 do 2 cm četvorna valja zaštititi voćarskim voskom. Prestanak vegetacije ovisi o vremenskim prilikama pojedine godine. Stoga je uvriježen običaj kako orezivanje u vinogradu ne počinje prije blagdana sv. Vinka, tj. 22. siječnja, i na taj način vinogradar može biti siguran da je trsje stalo s vegetacijom. Osim uobičajenih ručnih voćarskih škara idealan alat za ovaj posao su ručne akumulatorske škare STIHL ASA 20, s mimoilaznim oštricama i izmjenjivom baterijom radi kontinuiteta rada.

Radovi u masliniku planiraju se za početak godine, i uvelike ovise o količini uroda i formi krošnje. Uklanjanje slabih i izrođenih grana, te kultiviranje perspektivnih grana za sljedeći urod osigurava više ploda, što i jest cilj rezidbe na rod. Uklanjanje polomljenih i napuknutih te grana napadnutih od parazita ili prezimljujućih štetnika naziva se sanitarnom rezidbom. Kombinacija sanitarne rezidbe i rezidbe na rod, takozvana rezidba na prorjeđivanje, svakako se ne obavlja tijekom hladnih dana zbog opasnosti od smrzavanja, a i rane od rezova tada sporije zarastaju. Korekcije napravljene pilom trebalo bi sanirati zaglađivanjem oštećenog mjesta reza. Ručna aku pila STIHL GTA 26 prikladan je alat za manje zahvate na krošnji, jer je lako prenosiva i učinkovita. Potrebno je samo takve rezove zagladiti ili zaštititi voćarskim voskom.

Orezivanje voćaka i čokota najčešće se obavlja ručnim škarama s mimoilaznim oštricama, dok se teži zahvati na formiranju biljke obavljaju i dugim škarama za presijecanje debljih grana, ili ručnim škarama s oštricama na principu nakovnja. Posebno je važno prije orezivanja temeljito dezinficirati oštrice.

Ovi uzgojni radovi moraju se obavljati krajnje oprezno i s dovoljno predznanja. Kvaliteta orezivanja direktno utječe na količinu uroda, kao i na dugoročni razvoj biljke i režim eksploatacije. Procjena perspektivnih grana koje se ostavljaju traži dosta iskustva i hrabrosti. Primjena pravog alata, koji nudi čist i gladak rez jamstvo su uspješne rezidbe, a time i zdravlja biljke.

Izvrsno pomagalo pri ovim poslovima su akumulatorske ručne škare za orezivanje STIHL ASA 20. To su lagane ručne škare, podesivog zazora oštrica za rezidbu tanjih ili debljih grana i do 25 mm promjera, i izmjenjive akumulatorske baterije STIHL AS 2. To znači da nakon pražnjenja bateriju možemo zamijeniti i nastaviti s radom. Sama baterija AS 2 otprije je poznata korisnicima ručne aku pile GTA 26, koja je njome pogonjena. Ova spretna pila rado je korištena u voćarstvu za uzgojne radove i korekcije krošnji voćaka.

Vinogradari i voćari koji brinu o većim plantažama s olakšanjem su dočekali ovaj uređaj, jer škare za orezivanje STIHL ASA 20 pružaju uštedu na snazi utrošenoj pri radu, a brzina i jednostavnost korištenja skraćuju vrijeme potrebno za obavljanje posla.

Više o STIHL asortimanu saznajte na www.unikomerc-uvoz.hr

23. studeni 2024 15:56