StoryEditorOCM
NeretvaPtičja gripa prijeti

Ministarstvo poljoprivrede propisalo sigurnosne mjere: Domaću perad držati u zatvorenim nastambama kako ne bi došla u doticaj sa divljim pticama

Piše Stanislav Soldo
7. prosinca 2021. - 11:23

U Republici Hrvatskoj stupile su na snagu stroge preventivne mjere zbog pojave visoko patogene influence ptica (VPIP) koje su određene naredbom o mjerama za sprječavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske (NN 132/2021). Iz Ministarstva poljoprivrede stoga mole vlasnike peradi i ptica u zatočeništvu da se pridržavaju svih odredbi naredbe kako bi se spriječilo daljnja pojava bolesti u domaćim uzgojima peradi kao i širenje ove bolesti i time smanjili mogući veliki gubici u peradarstvu i gospodarstvu općenito.

U cijeloj Republici Hrvatskoj osim provedbe higijenskih i biosigurnosnih mjera, obavezno je držanje sve peradi i ptica u zatočeništvu u zatvorenim nastambama kako bi se spriječio svaki kontakt s divljim pticama. Vodena perad (patke i guske) moraju se držati odvojeno od ostale peradi. Peradi i pticama u zatočeništvu hrana i voda za piće može se davati isključivo u zatvorenom prostoru tako da je kontinuirano zaštićena od divljih ptica te se ne smiju koristiti vanjski spremnici za vodu-stoji u priopćenju.

Naredbom su također određene i mjere koje se provode u zonama ograničenja na području Sisačko-moslavačke županije koje su objavljene na mrežnim stranicama Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede: www.veterinarstvo.hr. U zonama ograničenja zabranjeno je premještanje peradi i ptica u zatočeništvu i njihovih proizvoda, nusproizvoda te drugih materijala kojima bi se mogla proširiti influenca ptica. Premještanje je moguće samo uz prethodno odobrenje od strane veterinarskog inspektora.

- U svrhu ranog otkrivanja visoko patogene influence ptica, iznimno je važno nadležnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji odmah prijaviti svaku promjenu zdravstvenog stanja i ponašanja peradi, smanjenje proizvodnje, smanjenje unosa hrane i/ili vode te uginuća peradi i ptica u zatočeništvu-poručuju iz Ministarstva poljoprivrede.

Virus influence ptica, podtip H5N1, za sada je potvrđen samo na jednom gospodarstvu u domaće peradi u Sisačko-moslavačkoj županiji, dok je u divljih ptica potvrđen (u crvenokljunih labuda i patke kreketaljke) na lokacijama u Sisačko-moslavačkoj, Međimurskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, zbog čega je Naredbom određena i provedba biosigurnosnih mjera u lovu na pernatu divljač do strane lovaca.

Podsjetimo, nedavno je naselju Podaca na Makarskom primorju pronađena divlja patka za koju je utvrđeno da je zaražena virusom ptičje gripe, H5N1. Patka se čudno ponašala, trzala je glavom i bila dezorijentirana što je izazvalo sumnju na infulencu koja je naknadno i potvrđena u zavodu za veterinarstvo u Zagrebu. Tako je ptičja gripa ozbiljno zaprijetila i delti Neretve gdje obitavaju brojne ptičje vrste bilo u preleti ili pak zimuju u neretvanskim močvarama i trščacima.

Iz ornitološke udruge Brkata sjenica pozivaju sve vlasnike peradi na dodatni oprez uz poštivanje uputa koje daje Ministarstvo poljoprivrede kako bi se spriječili širenje ptičje gripe.

29. prosinac 2024 20:33