Natječaj za poljoprivredno zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske na području Grada Ploča vjerojatno će biti raspisan već do kraja ove godine, ako ne bude nepredviđenih okolnosti. Najavio je to Danijel Štula, pročelnik gradske službe za opće poslove na sjednici pločanskog Gradskog vijeća. Ostaje vidjeti hoće li se konačno riješiti dugogodišnje pitanje oko kojega su se u prošlosti lomila koplja, dizale tenzije i padali raspisani natječaji.
Najviše zemlje u Kominu
Na gradskome području nema poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu određenog za prodaju, dok je za zakup određeno oko 670 hektara. Maksimalna površina koja se može dati u zakup pojedinoj fizičkoj ili pravnoj osobi je deset hektara. Od sveukupne površine za zakup, 662 hektara se ne nazale pod niti jednim oblikom raspolaganja. Prema katastarskim općinama, najviše poljoprivrednog zemljišta je na području k.o. Komin, gotovo 436 hektara. Na drugom mjesto je k.o. Plina s 159 hektara i na te dvije katastarske općine nalazi se većina državnog poljoprivrednog zemljišta. Preostalo zemljište, manjih površina, nalazi se u Baćini, Opuzenu I i Opuzenu II, na području k.o. Rogotina, k.o. Pasičine, te k.o. Ploča. Do sada su bezuspješno raspisana dva natječaja za zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH na gradskome području. Cijelo vrijeme jedan dio zemljišta se obrađivao, posebno na području k.o. Komin.
Nagodbe sa ODO
Prije nešto više od tri godine od strane Općinskog državnog odvjetništva pokrenuta je inicijativa za sklapanje nagodbi za korištenje zemljišta. Iz nagodbi je proizlazila obveza plaćanja za korištenje zemljišta u razdoblju od 2012. do 2017. godine, kao i obveza za tekuću godinu sve do konačnog rješavanja pitanja raspolaganja poljoprivrednim zemljištem. Tu mogućnost iskoristili su prvenstveno poljoprivredni proizvođači iz Komina koji su sklopili veliku većinu od ukupno pedesetak nagodbi s Općinskim državnim odvjetništvom. Osim toga, u zadnje tri godine poljoprivrednici su, temeljem sudskih nagodbi, uplatili preko 2,9 milijuna kuna na račun otvoren u HNB. S obzirom da je zakup državnog poljoprivrednog zemljišta prihod koji se dijeli na tri dijela, i to: 65 posto općini ili gradu, 10 posto županiji i 25 posto državnom proračunu, u gradski proračun temeljem tih uplata slilo se oko 1,9 milijuna kuna. Poljoprivrednici su, tako, iskoristili mogućnost da korištenje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH stave u zakonski okvir, što će biti valorizirano na predstojećem natječaju za zakup.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....