StoryEditorOCM
KorčulaUklanjanje otpada iz speleoloških objekata na području ekološke mreže Natura 2000

Očišćena tri speleološka objekta na području Grada Korčule

Piše Dora Lozica Foto: Osmica
10. siječnja 2025. - 12:46

Grad Korčula sudjelovao je u projektu Uklanjanje otpada iz speleoloških objekata na području ekološke mreže Natura 2000 u sklopu kojeg su čak tri spelološka objekta očišćena od otpada. Projekt provodi Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

Od 13. do 22. studenog prošle godine, sukladno ranije izrađenom Planu uklanjanja otpada odbačenog u speleološke objekte na području Grada Korčule, uspješno su očišćena tri speleološka objekta na području Žrnova i Pupnata u suradnji s društvom za planinarenje, istraživanje i očuvanje prirodoslovnih vrijednosti „OSMICA“. Očišćene su Jama na Mratinu u Žrnovu, Jama od Bašćine također u Žrnovu i Jama u Pupnatu.

Izvađeno je 38 kubnih metara sitnog i krupnog komunalnog otpada te 6 kubnih metara biološkog otpada. Izrađeni su i detaljni topografski nacrti i 3D skenovi stanja speleoloških objekata prije i nakon čišćenja. Kao mjera sprječavanja ponovnog odlaganja otpada, izrađene su i na ulaze svih objekata postavljene obavijesne table s piktogramima i QR kodovima.

"Zahvaljujemo svim sudionicima na uloženom trudu u provedbi ovog projekta te ističemo važnost ovakvih inicijativa za očuvanje prirodne baštine i okoliša", poručili su iz Grada Korčule.

Projekt uklanjanja otpada iz speleoloških objekata na području ekološke mreže Natura 2000 (HR2001367 I dio Korčule) sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost temeljem Javnog poziva za neposredno sufinanciranje uklanjanja otpada odbačenog u okoliš, tzv. „divlja odlagališta“. Nositelj projekta je Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, a suradnici su Grad Korčula i udruga Adriatica, društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovnih raznolikosti Mediterana.

10. siječanj 2025 16:24