Izbornom Skupštinom i svečanim koncertom prošle subote u Domu kulture u Korčuli, Liga protiv raka Korčula-Pelješac-Lastovo-Mljet proslavila je 20 godina postojanja tijekom kojih su kupili medicinsku opremu vrijednu pet i pol milijuna kuna, omogućili su 31 tisuću besplatnih, specijalističkih pregleda, a danas broje pet tisuća članova koji im se u svakom trenutku mogu obratiti za pomoć.
Prvi korčulanski mamograf
”Dvadeset godina je proletjelo kao u snu”, priznaje nam dugogodišnji predsjednik Lige protiv raka Korčula-Pelješac-Lastovo-Mljet Niko Violić koji je prošle subote na Skupštini ponovno odabran. Rado se prisjetio tog 18. listopada 2002. godine kad je u ACI marini u Korčuli održana prva Skupštine Lige, ali i događaja koji su prethodili osnivanju.
”Ideja je nastala u noćnom autobusu za Zagreb u ljetno doba, Mladenka Marinković i dr. Ante Komparak zaključili su kako bi bilo dobro u Korčuli osnovati Ligu protiv raka. Nimalo to ne čudi ako uzmemo u obzir da je otac Hrvatske Lige protiv raka i prvi predsjednik akademik Ivo Padovan rodom iz Blata, a nakon osnivanja krenuli smo s velikim žarom i idejama. Ciljevi su bili pomoći bolesnima, olakšati im borbu s bolesti, pomoći na terenu Domovima zdravlja, organizirati preventivne preglede te približiti ljudima što je to karcinom i kako ga izbjeći zdravim načinom života”, ispričao nam je Niko Violić.
Malo je reći da je Liga u tome i uspjela, sredstva za prvi korčulanski mamograf donirala je Neda Jung Drušković i to je bio, kaže Violić, vjetar u leđa. Započeli su s organizacijom preventivnih pregleda te prikupljanjem sredstava za medicinsku opremu, uskoro opremaju i otvaraju gastroenterološku ordinaciju u Veloj Luci koja je koštala oko 600 tisuća kuna. Danas nažalost zjapi prazna, istuče Violić, jer nema gastroenterologa koji bi radio na otoku, ali Liga radi na tome da ga pronađe budući da će tumori debelog crijeva prema statistici i pojavnosti uskoro preteći i prostatu kod muškaraca i dojku kod žena.
Ubrzo je kupljen i drugi mamograf za Velu Luku, u ovih 20 godina kupili su ukupno četiri. Kupljeni su i drugi medicinski aparati, pokretni ultrazvuk kako bi se moglo obavljati preglede na Lastovu, Mljetu, Smokvici, Janjini ili Trpnju, kupljen je i ultrazvuk za Orebić kao i dva biokemijska analizatora za Hitne pomoći.
Žene glavni pokretači
Pomagali su i dječjoj onkologiji u Splitu, abdominalnoj kirurgiji u OB Dubrovnik, sudjelovali su u kupnji mamografa za Dubrovnik, preko 50 kreveta poklonili su palijativi, kupili su tri ginekološka stola te nekoliko defibrilatora, EKG-a i dermatoskopova.
Ne smijemo zaboraviti ni tri akcije u suradnji s udrugom Ana Rukavina koje su iznjedrile oko tisuću potencijalnih darivatelja, a dvije su heroine već spasile živote doniranjem koštane srži, jedan s otoka i jedna s poluotoka. Nekome su trebala novčana sredstva za skupe lijekove, nekome za analizu tkiva, davali su značajna novčana sredstva za operacije, nikad nikoga nisu odbili.Predsjednik Violić često ističe kako su glavna pokretačka snaga i okosnica Lige žene. Oko 300 aktivnih članova su 98 posto žene, žene organiziraju humanitarne, prodajne akcije na kojim se prikupljaju sredstva, one su, kaže Violić, duša Lige. Osim toga, ozbiljnije su od muškaraca, bolje su u shvaćanju preventive, dok je recimo muškarce poslati na pregled prostate ili debelog crijeva nemoguća misija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....