StoryEditorOCM
DubrovnikNova akcija ‘Sigurna plovidba‘

Proveli smo jutro s Lučkom kapetanijom u kontroli akvatorija i naslušali se izgovora: Zaboravili su potvrdu, maloljetni vozili jet ski bez ispita, glisirali gdje se ne smije...

Piše Ahmet Kalajdžić
16. srpnja 2024. - 15:19

I ove godine Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture RH provodi akciju pojačanog nadzora sigurnosti plovidbe na moru pod nazivom Sigurna plovidba u koju je uključeno svih osam lučkih kapetanija od Pule do Dubrovnika.

-Ovo je već tradicionalna akcija u kojoj nadgledamo sve sudionike pomorskog prometa uz prioritet pregleda valjanosti svjedodžbi plovila i osoba koje njima upravljaju. Kontroliramo i nedozvoljenu brzinu unutar 300 metara udaljenosti od obale kao i prekrcanost brodica putnicima. Naravno, poseban je naglasak na brodove za jednodnevne izlete te višednevna krstarenja. Iz iskustva mogu reći kako su najčešći prekršaji zbog plovidbe blizu obale nedozvoljenom brzinom i prekrcanost putnicima. Kazne pišemo na licu mjesta, a svima dajemo priliku plaćanja dvije trećine kazne ako je uplate u roku 15 dana- ističe kap Kekez te kao ilustraciju kazni navodi kako se za glisiranje kreće od 266 eura do 660 eura za fizičku osobu.

image

Nijemci na čarter-plovilu iz Tisnog

Ahmet Kalajdžić/

Akciju su i ove godine organizirano pratili dubrovački novinari, a tijekom višestrukih kontrolnih pregleda, dok se plovilo najjužnije Lučke kapetanije RH 278819 DB nalazilo u akvatoriju između Dakse, Copacabane i ušća Omble, poznatijem kao sidrište Daksa, zaustavljeno je i kontrolirano više plovila. Prvo je zaustavljeno charterplovilo hrvatske tvrtke koje su u Tisnom na otoku Murteru unajmili državljani Njemačke. Poslušno su prišli lučkom plovilu,  putnici su pružili na uvid sve dokumente da bi se tek tad ispostavilo kako je voditelj tog plovila svoju potvrdu o osposobljenosti upravljanja zaboravio na otoku, odnosno u mjestu boravka!

Drugo zaustavljeno plovilo bio je ‘Awol‘ dubrovačke agencije ‘Ragusa Nautica‘. Iva Prkoča, kćerka vlasnika, ispričala je kako su sedam gostiju iz Engleske ukrcali na Lapadskoj obali i pošli na kupanje ka Sikirici ili Smokvici:

image

Engleski turisti na plovilu "Awol"

Ahmet Kalajdžić/

- Potom ćemo u malu šetnju Lopudom pa na objed koji ih čeka u Bowi na Šipanu, ponovno na kupanje i povratak. Imam 17 godina i već dvije godine sam na očevom brodu kojim upravlja Nikica Primorac. Volim brod, ali idem u Medicinsku školu, što mi je pomoglo kad sam na brodu svjedočila da putnici dožive infarkt ili neku drugu nezgodu. Rado upoznajem i s prvom pomoći pomažem ljudima, ali srećom to nije često- govori pa objašnjava zatšto nosi steznik na lijevoj nozi:- To je zato što volim skakati s broda na mul pa sam malo ”nabila” stopalo!

image

Iva Prkoča i Nikica Primorac

Ahmet Kalajdžić/

Treće plovilo bio je hidro skuter, odnosno jet ski tvrtke s Lopuda. Mladić se prvo ponašao kao da nije vidio znakove s plovila Kapetanije da bi, nakon zvučnih signala ipak prišao i vičući inzistirao da ga se nikako ne fotografira. Ubrzo smo zaključili zašto: imao je tek 16 godina, ali ne i potvrdu da je položio ispit za upravljanje jet skijem. Nakon kraćeg vrludanja otišao je po oca, našeg sugrađanina koji je pojašnjavao da je obavio sve što treba kod javnog bilježnika koji je ovjerio vlasnički list, doznajemo da nije obavio i tzv.predupis, iako je to morao obaviti u zakonskom roku od 30 dana u Lučkoj kapetaniji. Sve će se dan kasnije utvrditi u Kapetaniji a kazne su 66- 1327 eura, a za pravne osobe 663 do 3.318 eura plus 265 do 663 eura za odgovorne osobe u tvrtkama. Dok otac objašnjava što ima jednom od inspektora, razgovaramo s voditeljem Službe sigurnosti brodice Zvonimirom Cetinićem koji, dok nam se približava plovilo Pomorske policije PU dubrovačko-neretvanske P-328, priča:

image

Voditelj Službe sigurnosti brodice Zvonimir Cetinić

Ahmet Kalajdžić/

-Najzadovoljniji smo suradnjom s Pomorskom policijom- priča ali nas prekida mladićev otac riječima:- Povedite računa o prevarantima što su zauzeli čitavu plažu na Babinu kuku! Imaju po 200-300 ležaljki, a nema ni jednog jedinog mjesta za naše kupače! Pravila vrijede za jedne, za druge ne!

Od pomorskog inspektora Joška Vlašića doznajemo kako je u južnohrvatskom akvatoriju jednako domaćih i stranih nautičara, a najčešće se izriču kazne za glisiranje unutar područja manjeg od 300 metara od obale te zbog neposjedovanje dokumenata za upravljanje brodicom. Doznajemo da je mladić koji je vozio jet ski maloljetnik (16) i da nije položio ispit za upravljanje brodicom te da se pravdao da je položio. No, ispostavilo se da je položio samo ispit prve pomoći! Inače, ispit za upravljanje brodicom mogu polagati i maloljetnici, ali upravljati mogu tek s napunjenih 18 godina te su, zbog kršenja zakona, inspektori za jet ski odmah izdali usmenu zabranu daljnje plovidbe!

image

Maloljetni vozač jet skia nije položio odgovarajući ispit

Ahmet Kalajdžić/

Zaposlenicima dubrovačke Lučke kapetanije u svemu mnogo pomaže računalna aplikacija na temelju koje, čim se upiše registracija plovila, odmah pojave svi podaci o plovilu te je lakše provjeriti odgovara li upisni list zatečenom stanju, kao i uvjerenje o najmanjem broju članova posade te ostali podaci. Ističu kako maksimalno imaju razumijevanja za sudionike pomorskog prometa, da ih sve saslušaju, ali zaključujemo da se pri tome neki ”zapetljaju” u kojekakve nebuloze.

Vozačima jettskya od pomoći je aplikacija ”oto trak” koja, doznajemo, plovilu ograničava brzinu plovidbe u granicama akvatorija, a brzina u zoni sidrišta Daksa je 6 čvorova. Na rubovima područja vidljive su table koje na to upozoravaju uz jasno istaknuto ograničenje brzine koje je navedeno i u nautičkim kartama. OtoTrak je prvi sustav za praćenje i udaljenu kontrolu hidro skutera, a inspektori dodaju kako su područja na kojima su uočene veće nepravilnosti i koja su najpoznatija po nedozvoljenom glisiranju Zaton, Lokrumski prolaz te prolaz između Lopuda i Šipana. Te se točke kontroliraju i u ovoljetnoj akciji sigurnosti plovidbe, ali kontroliraju i po brojnim dojavama. Često se kontrolira te intervenira i zbog istodobnog sidrenja te vezivanja plovila za obalu tako da nautičari krmene vezove najčešće pojačavaju dodatnim vezom konopa prema kopnu, što je zabranjeno jer ugrožavaju sigurnost plovidbe.

image

Lučka kapetanija je najzadovoljnija suradnjom s Pomorskom policijom

Ahmet Kalajdžić/

No, ova i slične akcije provjere sigurnosti plovidbe, koje se tijekom ljetne turističke sezone često obavljaju bez najava, rezultiraju većom sigurnošću i zahvalnošću kupača i sudionika pomorskog prometa koji se pridržavaju strogih pomorskih propisa. U sličnim akcijama, uz pomorske inspektore Lučke kapetanije Dubrovnik, na brodici kapetanije o tome uz Zvonimira Cetinića skrbi i mornar Branko Popara.

 

24. prosinac 2024 15:15