StoryEditorOCM
DubrovnikPRODUŽENI BORAVAK

Ima li nade da dubrovački trećaši i četvrtaši objeduju i napišu domaći u školi, a da nastava ostane u jednoj smjeni

Piše Silvia Rudinović
19. travnja 2022. - 11:28

Sve dubrovačke osnovne škole nude produženi boravak kao oblik organiziranog zbrinjavanja učenika nakon redovite nastave, važan je podatak za roditelje djece koja se upravo upisuju u prvi razred. Dnevna cijena usluge koju plaćaju roditelji je 25 kuna, pa konačni iznos ovisi o broju nastavnih dana. Na poslovima produženog boravka zaposleno je 27 učiteljica i šest kuharica, čije se plaće izdvajaju iz proračuna Grada Dubrovnika.

U tekućoj školskoj godini produženi boravak se odvija u 27 odgojnih skupina za ukupno 535 učenika prvog i drugog razreda osnovne škole. Pohađa ga 38 učenika OŠ Marina Getaldića, 72 u OŠ Marina Držića, 149 u OŠ Ivana Gundulića, 114 u OŠ Lapad, 61 u OŠ Mokošica, 18 u OŠ Antuna Masle i 83 u OŠ Montovjerna.

Dvije škole nemaju uređenu kuhinju

- Pet osnovnih škola (OŠ Marina Držića, OŠ Ivana Gundulića, OŠ Lapad, OŠ Mokošica i OŠ Montovjerna) imaju dobre uvjete za organiziranje produženog boravka, što znači uređene učionice i školske kuhinje u kojima se svakodnevno priprema hrana za djecu. Učenici OŠ Marina Getaldića hrane se izvan škole u restoranu Konobe Pupo, a učenicima OŠ Antuna Masle hranu priprema Studentski centar Dubrovnik – navodi Dživo Brčić, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Grada Dubrovnika.

Obroci se pripremaju prema uputama o prehrani i jelovnicima Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije. Roditelji trebaju znati da se za drugo dijete u produženom boravku odobrava popust od 50 posto, a za svako sljedeće su oslobođeni plaćanja. Primatelji zajamčene minimalne naknade Centra za socijalnu skrb također su oslobođeni plaćanja usluge produženog boravka. Ove školske godine nije bilo slučajeva iz spomenute kategorije, dok za dvoje učenika uslugu produženog boravka plaća Caritas Dubrovnik. Roditelji čija djeca nemaju prebivalište na području Dubrovnika, uz dnevnu cijenu usluge produženog boravka plaćaju i participaciju koja pokriva 50 posto ostalih izdataka.

Godinama se govori o uvođenju produženog boravka za učenike trećeg i četvrtog razreda osnovne škole. Pročelnik Brčić napominje kako je za to neophodno osigurati prostorne i ljudske kapacitete u školama.

image

Dživo Brčić, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Grada Dubrovnika

Bozo Radic/Cropix

- Dakle, neophodno je prilagoditi prostore školskih kuhinja i blagovaonica. Potrebno je osigurati i dostatan broj učionica za izvođenje produženog boravka. Naime, proširenje usluge produženog boravka na 3. i 4. razrede u postojećim uvjetima bi u pojedinim školama moglo imati za posljedicu prelazak na rad u dvije smjene. Stoga, neophodno je prije uvođenja proširenja usluge osigurati sve uvjete kako bi se projekt mogao neometano provoditi. U 2019. godini, Grad Dubrovnik dao je izraditi jelovnike za učenike osnovnih škola, a sve s namjerom da se ujednači standard prehrane u školama kojima je Grad osnivač. U školskoj godini 2020./2021. Grad Dubrovnik je zbog epidemioloških mjera, kada miješanje razrednih odjela nije bilo dozvoljeno, osigurao još dodatnih 12 odjela produženog boravka, odnosno plaće za dodatnih 12 učiteljica – kaže pročelnik.

Dobra je vijest poboljšanje radnih uvjeta za sve zaposlenike u projektu produženog boravka s kojima su potpisani ugovori o radu do 31. kolovoza, inače bi ti ljudi ostali bez posla i plaće u ljetnim mjesecima.

Gdje je topli obrok?

Zakon o odgoju i obrazovanju kaže kako su osnovne škole dužne organizirati prehranu učenika dok borave u školi i to se ne odnosi samo na niže nego sve razrede. Grad Dubrovnik, kao osnivač osnovnih škola, dužan je omogućiti prehranu svim učenicima. U anketi među roditeljima osnovnoškolaca, provedenoj još prije četiri godine, većina se roditelja izjasnila da želi topli obrok za svoje dijete. Gradsko vijeće Grada Dubrovnika je u prosincu 2020. usvojilo i Odluku o cijeni toplog obroka za učenike osnovnih škola na području Grada Dubrovnika, ali se otada nije udovoljilo izraženoj želji roditelja jer većina škola nema uvjeta, prvenstveno prostora za takvo što.

Iz gradskog odjela za obrazovanje navode kako je OŠ Montovjerna, svečano otvorena u rujnu 2020., također provela anketu među roditeljima učenika te da je od ukupnog broja ispitanika njih 60-tak bilo zainteresirano za uvođenje toplog obroka. S obzirom na stroge epidemiološke mjere koje su donedavno bile na snazi, nisu bili u mogućnosti organizirati tu uslugu, ali pročelnik Brčić najavljuje novu anketu i kaže kako će od školske godine 2022./2023. započeti s pilot projektom toplog obroka za učenike od 1. do 8. razreda na Montovjerni.

Što se tiče smjenskog rada, još jedne izuzetno važne teme za roditelje osnovnoškolaca, prema sada dostupnim podatcima, u školskoj 2022./2023. godini nastava u dvije smjene odvijat će se u OŠ Mokošica i OŠ Marina Getaldića. Ukoliko radovi na izgradnji i opremanju zgrade u Ulici Ilije Sarake budu izvršeni bez većih kašnjenja, moguće je da će i OŠ Marina Getaldića tijekom iduće školske godine preći na rad u jednoj smjeni, najavljuju iz gradske uprave.

Plemenito zvanje konačno primjereno plaćeno?

Plaće za djelatnike u projektu produženog boravka osiguravaju se u proračunu Grada Dubrovnika i za njih se primjenjuju uvjeti iz Kolektivnog ugovora za javne službe. Navedene prosječne plaće učitelja u produženom boravku po školama dostavio je resorni gradski odjel za obrazovanje, a radi se o bruto 2 iznosu sa svim osobnim odbicima te ovisi o položenom stručnom ispitu, stažu, itd. Ovo su prosječne bruto plaće učitelja u produženom boravku po školama:

OŠ Antuna Masle: 11.428,24 kuna

OŠ Montovjerna: 10.608,47 kuna

OŠ Marina Getaldića: 10.513,49 kuna

OŠ Lapad: 14.159,98 kuna

OŠ Ivana Gundulića: 12.679,18 kuna

OŠ Marina Držića: 13.047 kuna

OŠ Mokošica: 15.056,30 kn bruto.

17. lipanj 2024 00:21