StoryEditorOCM
DubrovnikUOČI POŽARNE SEZONE

Dubrovački vatrogasci se pripremaju: vježbaju ‘slijepi‘ u dimu, a uz mrežu kamera i GIS-cloud sustav ni šibica im ne može pobjeći

Piše Ahmet Kalajdžić
22. travnja 2023. - 06:41

S dolaskom ljetnih vrućina i na dubrovačkom je području pripravnost vatrogasaca podignuta na višu razinu o čemu, kao i već obavljenim pripremama voditelj Operativnog centra Vatrogasne zajednice grada Dubrovnika Nikša Ivančević kaže:- Najviše radimo na organizacijskim mjerama i pripremi glavnog napora vatrogasne sezone koji ovisi o količini padavina u narednom razdoblju.

Srećom, dosta je kiša i to će se odraziti na ostatak sezone, dok glavni napor traje od 15.lipnja do 15. rujna. Zbog izostanka oborina može se produžiti i do kraja listopada, a kolege se kontinuirano i dnevno osposobljavaju, vježbaju za slučaj požara i tehničkih intervencija te pripremaju za sve moguće scenarije.

Prema utvrđenom programu danas su vježbali snalaženje u zadimljenom prostoru: simulirali su što se sve može doživjeti u dimu zatvorenog prostora. Vježbali su svladavanje raznih prepreka i snalaženja bez vizualnog kontakta- kaže Ivančević i pojašnjava kako je u smjeni trenutačno 15 profesionalnih vatrogasaca plus Elafiti, Zaton i Rijeka dubrovačka:

image

Središte postrojbe iznad Grada

Ahmet Kalajdžić/

-Sustavom uzbunjivanja, ”klikom miša” u roku 30 minuta možemo podići cijelu postrojbu s 83 operativna vatrogasca. Postrojba se u sezoni povećava sezonskim vatrogascima, što je do tri vatrogasca u svakoj smjeni. Državne interventne postrojbe (DIP)) su pod izravnom ingerencijom glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića, dok je u južnohrvatskom DIP-u na Zvekovici zapovjednik Nikša Miletić.

Oni se sezonski popunjavaju ljudstvom iz unutrašnjosti, dok svaki od devet gradskih DVD-a ima 10-20 dobrovoljnih vatrogasaca te u slučaju potrebe možemo i njih podići kao i snage iz cijele županije- opisuje Ivančević operativnu sposobnost kolega koji, kao i oni u Dubrovniku, prolaze dnevnu obuku.

Doznajemo kako će ove godine na raspolaganju biti pet kanadera kojima zapovijeda MORH. Od od pokretanja procedure i podnošenja zahtjeva do dolaska kanadera iz Zemunika kod Zadra do bacanja prve ”vodene bombe” prođe prosječno sat i 15 minuta. No, ako je kanader već na nekom požarištu, može se preusmjeriti te slijedi brži dolet. Glede protupožarnih priprema Ivančević podsjeća kako je Europska komisija prosinca 2014. odobrila Operativni program ”Učinkoviti ljudski potencijali 2014–2020.” kojem je plan povećanje zaposlenosti i osnaženje socijalne kohezije u Hrvatskoj. Prema tom programu, Hrvatska vatrogasna zajednica je ove godine pokrenula projekt e-HVZ- informatizacije vatrogasnih organizacija u sklopu kojih će provesti više od šest stotina edukacija za više od 3500 dobrovoljnih i profesionalnih hrvatskih vatrogasaca. Edukacije će se provoditi modularno i uključiti sve informacijske sustave koje je razvila Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ). Pored djelatnika HVZ provodit će ih i županijski edukatori, osposobljeni u sklopu tih edukacija.

image

Roberto Grčić, voditelj smjene Mato Šimunović i Marinko Radić

Ahmet Kalajdžić/

-Ogromna su uloga informatike i pomoć koju ona pruža vatrogascima, prvenstveno GIS-cloud sustav HVZ u kojem su svi podaci nužni za uspješnu intervenciju. Tako postoji mogućnost pretrage svih kućnih brojeva, hidrantske te mreže svih bitnih objekata kao što su škole, vrtići, trafostanice i svi vodovi, a tu je i mogućnost praćenja svih vatrogasnih vozila GSM-sustavom te u svakom trenutku znamo gdje je koje vozilo.

Na primjeru naselja Gorica sv.Vlaha žute točke su hidranti, crvene crte predstavljaju ulice a zeleni kvadratići su kućni brojevi. Mnoge smo podatke i mi prikupili, čak smo ubacili i fotografije svih hidranta uz nužne podatke kao što su tlak vode, ispravnost, pristup... Na samom Lokrumu je više od 50 hidranta, a iznimno pri gašenju možemo koristiti i more, dok na tvrđavi Royal postoji velika gustijerna, a tu je i veliki rezervoar Rezervata Lokrum- opisuje Ivančević ono što vidimo na svim informacijama izvrsno „nahranjeni” i stoga nemjerljivo vrijedni informatički sustav.

image

GIS hidrantske mreže otoka Lokruma

Ahmet Kalajdžić/

Vatrogasci posjeduju i koriste cijelu mrežu raznih karata: intervencija, analitike, radio-veza, protupožarnih putova, karte ugroženosti šuma od požara, kartu podataka NASA-inog satelita koji dva puta dnevno prelazi iznad Hrvatske. Koriste sve dostupne izvore podataka, a imaju i cjelovit pregled požara otvorenog prostora:- Možda je najbolji primjer za to karta od 15. ožujka prošle godine iz koje se vidi kako je lani, zbog suše i spaljivanja na otvorenom, više požara bilo u unutrašnjosti nego u priobalju.

Tu je i karta nadzornih kamera koje daju snimke u realnom vremenu, a koristimo i sustav ”Stribor”. Taj projekt Hrvatskih šuma razvijen je uz FESB i potporu ”Odašiljača i veza” te video-nadzorom prekriva Dalmaciju od Konavala do Zadra. Trenutačno se širi na Istru, a programiran je da odmah prepoznaje razlike u odnosu na uobičajeno stanje, što se signalizira crvenim krugom na ekranu! Zumiranjem provjeravamo svaku takvu lokacija kamerama koje pokrivaju veliko područje. Ovog ljeta kamere će proradit na još dvije lokacije u županiji. Koriste i sustav ”Propagator” čiji software, temeljem podataka o vjetru, vlazi, temperaturi zraka i tla dava procjenu smjera širenja požara idućih 30-45 minuta, što nam jako mnogo pomaže u planiranju akcija i grupiranju snaga, a u svemu je i veliki doprinos DHMZ-a odnosno državnog hidrometeorološkog zavoda koji nas ”hrani” potrebnim podacima te daje indeks ugroze od požara- opisuje Ivančević ulogu informatike u efikasnijem radu vatrogasaca tijekom požarne sezone.

image

voditelj Operativnog centra Vatrogasne zajednice grada Dubrovnika Nikša Ivančević

Ahmet Kalajdžić/
image

Roberto Grčić, voditelj smjene Mato Šimunović i Marinko Radić

Ahmet Kalajdžić/
22. svibanj 2024 16:53