StoryEditorOCM
DubrovnikPOČELA DRŽAVNA MATURA

Dubrovačka profesorica hrvatskog jezika: "Usuđujem se reći da je pismeno izražavanje zbog nečitanja veliki problem, a o pravopisu bi se dalo govoriti. Satima"

Piše Silvia Rudinović
31. svibnja 2022. - 20:31
Maja Milošević: ”Nadam se da će naši maturanti ipak izvojevati svoju pobjedu i upisati to što žele bez obzira na ocjenu koju dobiju na državnoj maturi”Tom Dubravec/Cropix

Ispitima iz materinskih jezika nacionalnih manjina te ispitom iz predmeta Grčki jezik danas je počela državna matura za koju se ove godine prijavilo 29.879 pristupnika. U Biskupijskoj klasičnoj gimnaziji Ruđera Boškovića u Dubrovniku danas se nije pisao ispit iz Grčkog jezika. Nitko od maturanata jedine klasične gimnazije u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ove godine nije prijavio ovaj predmet za državnu maturu, potvrdio je ravnatelj Josip Lebo.

Sutra su po rasporedu eseji iz materinskih jezika nacionalnih manjina te ispit iz Latinskog jezika. U četvrtak, 2. lipnja, maturanti polažu Engleski jezik, a u petak Njemački jezik, Vjeronauk i Etiku. 

image

U Biskupijskoj klasičnoj gimnaziji Ruđera Boškovića u Dubrovniku danas se nije pisao ispit iz Grčkog jezika

Dragan Matic/Cropix/Cropix

Državna matura u ljetnom roku završava u ponedjeljak, 27. lipnja, ispitima iz Matematike. Rezultati će biti objavljeni 11. srpnja, nakon čega počinje teći rok za prigovore, a konačni rezultati bit će poznati 18. srpnja. Podjela svjedodžbi je 20. srpnja. 

Podsjetimo, prosječna ocjena svih učenika koji su pristupili maturi u školskoj 2020./2021. godini u Hrvatskoj bila je 2,98 na A razini, a 2,27 na B razini. Učenici Dubrovačko-neretvanske županije, s prosjekom 3,25, prošle godine su bili treći u državi po rezultatima A razine. Maturanti dubrovačke Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića s pravom javnosti najbolje su riješili ispit iz Hrvatskog jezika u državi. Što čeka ovogodišnje maturante, još jednu generaciju koju je pandemija 'zakačila' tijekom srednjoškolskog obrazovanja.

Ispit državne mature iz Hrvatskog jezika sastoji se od testa iz jezika i književnosti te eseja koji čini trećinu ocjene. Svake se godine sa zanimanjem prati i redovito komentira objava ispitnih književnih djela za školski esej. Tako su ove godine, za višu razinu ispita, odabrana sljedeća djela: Charles Baudelaire - Izbor iz pjesništva, Albert Camus „Stranac“, Fjodor Mihajlovič Dostojevski „Zločin i kazna“, Johann Wolfgang Goethe „Patnje mladog Werthera“, hrvatsko pjesništvo (Antun Branko Šimić, Tin Ujević), Franz Kafka „Preobražaj“, Miroslav Krleža „Gospoda Glembajevi“, Ranko Marinković „Kiklop“, William Shakespeare „Hamlet“ i Slofoklo „Antigona“. Kad je u pitanju osnovna razina ispita, na popisu nema Baudelairea, Goethea, Marinkovića ni Sofokla, ali je uvrštena „Smrt Smail-age Čengića“ Ivana Mažuranića.

image

Maja Milošević, prof. hrvatskog jezika i književnosti

Cropix/

- Prvo, u osobno ime mogu reći da je probna državna matura prilično podbacila i da se pokazala samo ogromnim troškom za državu koja je htjela ublažiti donedavnu kovid - situaciju. Zbog istog razloga su iz kataloga državne mature izbacili sintaksu koja se morala raditi u 3. razredu, dakle, u vrijeme najžešćeg kovida, a koliko će im to pomoći, pokazat će vrijeme. Ulaskom u zonu Škole za život,  ovogodišnji maturanti trebali su biti žrtveno janje u cilju dokazivanja kako je Škola za život najbolje što im se moglo dogoditi, pri tom zaboravljajući kako su ti isti maturanti prva dva razreda radili po tradicionalnom, starom načinu obrazovanja. Popis esejskih naslova, djela za provjeru njihove pismenosti, malo je sažet, što im daje malo olakšanje, ali neka djela nisu baš primjerena za dijete od 18 godina. Mi smo bili drugačija djeca, zrelija, odgovornija, no ni meni u 18. godini nije baš bio najjasniji Kiklop. Mi smo imali kontinuitet čitanja pa nam je nakon Krleže bilo sasvim prirodno prijeći na Marinkovića. Ne želim ni pomisliti što su današnji maturanti stvarno pročitali, onako u cjelini. Usuđujem se reći da je pismeno izražavanje zbog nečitanja veliki problem, a o pravopisu bi se dalo govoriti. Satima. Mislim da ni Ujević nije srazmjeran njihovoj zrelosti zbog istih činjenica, a da ne govorimo o tome ako im slučajno dođe usporedba dviju pjesama. Oni doista ne znaju odakle početi kad vide pjesmu pred sobom. Njima je to čudan način izražavanja osjećaja i zapravo im je smiješno. Glede rata u Ukrajini, povezujem Marinkovića sa zajedničkim zaključkom kako je "rat poguba ljudske naravi", što je davno prozborio naš Marin Držić. Nadam se da će naši maturanti ipak izvojevati svoju pobjedu i upisati to što žele bez obzira na ocjenu koju dobiju na državnoj maturi – komentar je Maje Milošević, prof. hrvatskog jezika i književnosti.

18. lipanj 2024 19:49