StoryEditorOCM
DubrovnikSINDIKAT O ONLINE NASTAVI

| ANTUN VIDAK IZ PREPORODA: Nadamo se da je odluka donesena temeljem pravih informacija, jer to nije nešto poput nogometa o čemu svi sve znamo

Piše Kristina Filičić
8. prosinca 2020. - 18:46
Svih 16 srednjih škola u Dubrovačko-neretvanskoj županiji,od ponedjeljka prelaze na online nastavu. Potvrdio nam je to župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić nakon jutrošnjeg videosastanka sa ravnateljima srednjih škola kojem je prethodio sastanak Županijskog stožera civilne zaštite. 

- Stav je Stožera, Županije kao osnivača i ravnatelja da se ide u online rad od 14. prosinca do zimskih praznika. Ravnatelji moraju donijeti formalnu odluku o radu škole. Nadamo se da će učenici natrag u školske klupe nakon zimskih praznika jer to je ipak najbolji način nastave, ali u ovom trenutku smo ocijenili da moramo ići na ovakvu odluku – kazao je Dobroslavić.

Srednjoškolci, njih 4216, iduća dva tjedna će u školu na daljinu. Za tu se opciju, zbog nepovoljne epidemiološke situacije, već odlučila gotovo polovica županija u RH, a izvjesno je da će do ponedjeljka i sve ostale donijeti upravo takvu odluku. Online će srednjoškolci biti sve do zimskih praznika koji su, već prethodno produljeni tjedan dana pa bi se, ukoliko ne dođe do produljenja ove mjere, učenici u klupama mogli naći tek 18. siječnja 2021..

Antun Vidak, županijski povjerenik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod naglašava kako Sindikat 'ne može utjecati na bilo kakvu odluku, niti ih itko išta tu uopće i pita'. Dodaje kako je dosta županija donijelo odluku o privremenom zatvaranju škola, jer 'cjelokupna situacija s  Covidom predstavlja veliku prepreku u dnevnoj organizaciji nastave, što zbog transmisije, što zbog  onih koji su na bolovanju tj. pod mjerama izolacije, pa im je time zbog deficita struke teško naći adekvatnu zamjenu'.

image
Tonči Plazibat/ HANZA MEDIA


- Osim što nastava online ne može i nikada neće biti adekvatna zamjena nastavi u živo (sjetimo se samo traumatičnih iskustava nastave online i njenih negativnih posljedica  još od proljetos), želimo vjerovati  da su sve odluke, kao i one koje će tek biti donesene, donesene u skladu sa strukom odnosno mišljenjem struke, a temeljem pravih podataka i informacija, jer to nije nešto poput nogometa o čemu svi sve znamo – kaže Vidak. Iznosi i podatke resornog ministarstva prema kojima je od 400 srednjih škola, u ovom trenutku 110 na online nastavi. U osnovnim i srednjim školama, dodaje Vidak, oko 2000 je covid pozitivnih učenika ( 0,5 posto), dok je šest puta više njih pod mjerama izolacije.

U Upravnom odjelu za društvene djelatnosti Dubrovačko-neretvanske županije doznajemo kako je u 14 srednjih škola kojima je osnivač županija 'virusom COVID-19 zaraženo 30 učenika i 3 djelatnika, u samoizolaciji je 239 učenika i 13 djelatnika srednjih škola' te napominju kako se podaci mijenjaju iz dana u dan. Također, podsjećaju kako su temeljem preporuke epidemiološke struke, a zbog povećanog broja pozitivnih slučajeva u dolini Neretve, na prijedlog Stožera CZ Grada Metkovića i uz suglasnost osnivača, srednje škole doline Neretve prešle na online nastavu još 30. studenog. Online nastavu održavaju i dva razreda Ekonomske i trgovačke škole Dubrovnik. Prema današnjoj odluci, od ponedjeljka će sve srednje škole online.

Jedini problem je što su u predstojeća dva tjedna pred zimske praznike učestale usmene i pismene provjere, a njih je, pokazao je to proljetni online, u uvjetima na daljinu teško provesti a da budu odraz realnog znanja. Iako su se nadali kako će škola potrajati u novonormalnim uvjetima do praznika, u školama su, još od početka školske godine, spremni za prelazak na online nastavu.

image
Antun Perušina, ravnatelj Turističke i ugostiteljske škole


- Za nas je to s obzirom da idemo po modelu B, uistinu lagan prelazak. Naravno, to nije idealno rješeje nego rješenje povezano uz trenutnu situaciju s Covidom. Ako je ovo jedino rješenje koje vodi iskorjenju virusa onda je to to. Jer treba voditi računa o zdravlju ne samo učenika nego posredno cijelih obitelji i na kraju krajeva populacije – kaže ravnatelj Turističke i ugostiteljske škole Antun Perušina te pozitivnim smatra što je donošenje ovakvih odluka spušteno na lokalnu razinu pa županije sukladno situaciji donose najbolje rješenje. 

U TUŠ-u od početka školske godine učenici idu dva tjedna u školu a dva online. Time su smanjili odnosno prepolovili broj učenika koji u istom trenutku pohađaju nastavu. Dio ih je u školi, dio online.
- S obzirom na model B i uz malo sreće nismo imali situaciju da imamo cijele razrede u izolaciji. Imamo pojedinačne slučajeve i situacije gdje je po nekoliko učenika ili pokoji kolega u samoizolaciji ali to se nije odrazilo na nastavu. Našoj školi se taj model pokazao izvrstan – kaže Perušina.

image
Dinko Mandić, ravnatelj Obrtničke škole u Dubrovniku
Božo Radić/HANZA MEDIA


Ravnatelj Obrtničke i tehničke škole Dinko Mandić naglašava važnost nastave u razredu, ali sve mjere treba prihvatiti. Škola u kojoj je trenutno jedan razred u izolaciji, spremna je za online nastavu.
- Kakve su brojke bile, mislili smo da će doći možda i prije, ali nekako se stabiliziralo na tim visokim brojkama pa smo se ponadali da bi škola mogla ići normalno sve do zimskih praznika. Za opće obrazovni i stručno teoretski dio neće biti problema a praktična nastava je problem kod nas. Vidjet ćemo što ćemo za ta dva tjedna s vanjskom praksom to još ne znamo, kako ministarstvo odluči – kaže Mandić.  

Biskupijska klasična gimnazija kojoj je osnivač Dubrovačka biskupija također od ponedjeljka prelazi na online nastavu kao i Dubrovačka privatna gimnazija.
26. prosinac 2024 17:54