StoryEditorOCM
KulturaLIKOVNI PANOPTIKUM

Kako izgleda kad umjetnik portretira umjetnika? Prava remek-djela i šetnju kroz hrvatsku povijest umjetnosti donosi izložba otvorena u Umjetničkoj galeriji

Piše Bruno Lucić
19. prosinca 2024. - 18:43

U Umjetničkoj galeriji otvorena je izložba "Umjetnici o umjetnicima – likovni panoptikum" a u organizaciji Galerije i Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti iz Zagreba. Autorica izložbe je muzejska savjetnica NMMU iz Zagreba, Lada Bošnjak Velagić.

Inače, izložba je premijerno predstavljena u Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti 2022. Okupljene je na početku pozdravio ravnatelj UGD-a Tonko Smokvina koji je kazao kako postav kojim se zaključuje ovogodišnja izložbena djelatnost ustanove, donosi 80-ak portreta umjetnika i umjetnica koji prikazuju svoje kolege i kolegice u mediju slikarstva, kiparstva, grafike, fotografije i to kronološki, od konca 19. stoljeća pa sve do danas.

image
Dubrovački vjesnik

- Izbor radova temeljen je na Zbirci Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u Zagrebu, uz nekoliko posudbi iz privatnih kolekcija, dok je večerašnji, dubrovački postav, obogaćen djelima iz fundusa UGD-a u izboru naše muzejske savjetnice, Rozane Vojvode. Izuzetno smo sretni da u našem prostoru dubrovačkoj publici možemo prikazati remek-djela hrvatskog modernog slikarstva, posebice novim generacijama, učenicima i studentima, koji će se možda po prvi put susreti s njima. Umjetnička galerija već godinama uspješno surađuje s Nacionalnim muzejom moderne umjetnosti iz Zagreba, nekadašnjom Modernom galerijom. Spomenut ću samo neke od najznačajnijih izložbi, to su retrospektivna izložba Ljuba Babića, Josipa Račića ili Miroslava Kraljevića. Treba istaknuti kako je ovim postavom u Galeriji, posjetiteljima pružen uvid u dio jedinstvene zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti iz Zagreba s obzirom na to da ona trenutno nije dostupna zbog radova na obnovi Muzeja. Jednako tako, ova izložba ukazuje na važnost zbirki koje su konstantno izvor znanja i kreativnosti, izjavio je Smokvina rekavši kako su izložbu omogućili Grad Dubrovnik i Ministarstvo kulture i medija, a svim posjetiteljima poželio je sretne predstojeće blagdane.

Ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti iz Zagreba, Branko Franceschi, zahvalio je timu iz UGD na realizaciji ove, kako je sam rekao, krasne izložbe.

image
Dubrovački vjesnik

- Jako nam je drago vidjeti našu kolekciju ovako dobro i ambiciozno predstavljenu. Sama izložba posljedica je naše strategije da zbirku predstavljamo na dva načina: kao kronološki i fenomenološki postav. Kustosi su dobili zadatak da po jednoj temi, motivu, nekom fenomenu predstave djela iz naše zbirke. Kolegica Lada Bošnjak Velagić iskoristila je priliku jer takvi vas zadaci natjeraju da ponovno istražujete zbirku. To je jedan neiscrpan posao i divno je da je tako. Želja nam je da našu zbirku predstavimo što široj publici jer publika ne bi trebala biti u situaciji da mora dolaziti u Zagreb da bi vidjela umjetnine, ljepše je nešto vidjeti u svojoj sredini u suradnji s našim prijateljskim i srodnim institucijama. Ovo je prilika da, ne samo najšira publika, nego i mladi ljudi vide što su remek-djela naše umjetnosti i kulture, od sredine 19. stoljeća do danas.

- Tu ideju smo razvili sjeverno do Križevaca, zapadno do Rijeke, pa Zadar, Šibenik i Split i u najsvečanijem dijelu godine došli smo do juga, do Dubrovnika, a na istok smo otišli sve do Bukurešta i pokazali smo da taj fond s više od 12.500 umjetnina zaista može paralelno s različitim temama i različitim konceptima svuda vrlo kvalitetno predstaviti ono što Nacionalni muzej moderne umjetnosti jest i ono što naša likovna umjetnost i kultura jesu. Ponosan sam kad vidim ovu izložbu ovdje u jednom od najljepših muzeja koje imamo u Hrvatskoj, sretni ste da imate ovakav muzej u Dubrovniku. Jako je zanimljiva sama tema izložbe koju je kolegica izabrala zato što je umjetnik najslobodniji kad radi autoportret. Već kad radi portret svog kolege, to je jedna potpuno drugačija energija, a postoji jedan moment ‘izazivanja‘ jer se može dogoditi da kolega uzvrati s portretom! Kroz ovu i sve izložbe koje radimo na ovaj način, naša publika može vidjeti kako se ta tradicionalna likovnost (slikarstvo, skulptura, crtež, fotografija...) razvijala u tih skoro 200 godina evolucije likovnog izraza koji mi kao institucija pratimo. Divno mi je kad kolege iz drugih muzeja prepoznaju naš projekt kao vrijednost, dodaju ono što je njihovo znanje i što imaju u svojoj zbirci... Osim likovne kvalitete, ova izložba sa sobom nosi i jako puno priča, anegdota, situacija koje su često bizarne, koji put su tužne, vesele, ali zato vas upućujem na tekst kolegice Bošnjak Velagić jer se dotakla gotovo svake od kompozicija koju možete ovdje možete vidjeti, poručio je Franceschi koji je također izrazio najbolje želje za uspješne blagdane.

image

Tonko Smokvina, Rozana Vojvoda i Branko Franceschi

Dubrovački vjesnik

Nažalost, Bošnjak Velagić nije mogla prisustvovati otvaranju, a Vojvoda je pak izrazila zadovoljstvo što je sudjelovala u autorskom projektu svoje kolegice iz Zagreba. Naznačila je kako se dogodila lijepa suradnja.

- Šetnjom kroz izložbu, zaista možete prošetati kroz našu povijest umjetnosti ali iz potpuno drugačije, intimnije vizure. Na izložbi tako vidimo bračne odnose, na primjer Marta Ehrlich i Kamilo Tompa, recimo Ruža i Ivan Meštrović. U središnjoj dvorani Galerije je mali reljef Ruže Meštrović gdje je ona sebe prikazala kao Salome s otkinutom glavom Ivana Krstitelja i zapravo je lamentirala njihov bolni raskid. Možemo vidjeti niz remek-djela iz zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, antologijske Kraljevićeve portrete, Becićev portret Miroslava Kraljevića, pored je portret Vladimira Becića koji je napravio Ivan Meštrović, dakle, sve je na neki način prožeto. Jedan posjetitelj mi je prije otvorenja rekao da su ga dojmile dvije skulpture Ivana Kožarića koje prikazuju Iva Dulčića, jedna iz 1945. koja je potpuno klasična i jedna, puno modernija, iz 1958. Jedna je iz naše zbirke, a jedna iz zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti... Također, u središnjoj dvorani je izložen slika "Čovjek s crvenom bradom" Zlatka Šulentića. Antologijska je to slika i sad prvi put obznanjeno tko je taj "Čovjek s crvenom bradom" a to je kolega slikar Stanoje Jovanović. Iz privatne zbirke smo posudili jednu njegovu sliku gdje prikazuje svoje kolege umjetnike na prvoj zagrebačkoj izložbi 1934. Našoj publici osobito je drag Vlaho Bukovac i ovdje prvi put prikazujemo međusobno portretiranje Vlaha Bukovca i Bele Cikoša Sesije gdje Sesija slika Bukovca u njegovom ateljeu 1894. a dvije godine kasnije, Bukovac slika Sesiju, baš u novootvorenom ateljeu. Puno se tu lijepih priča dogodilo, a pozivam vas da šetnjom kroz izložbu uđete u sve te priče! Upućujem vas i na tekstove pored eksponata, kako bi još dublje ušli u cijelu priču, napomenula je Vojvoda.

image
Dubrovački vjesnik

Izložba ostaje otvorena do 9. ožujka 2025.

19. prosinac 2024 18:44