StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetrado bi se susreo s njima

Župnik u Rijeci odbio krstiti dijete lezbijskog para, biskup Mate Uzinić ga ‘poklopio‘: ‘Nije ih smio odbiti, a još je iznevjereno i njihovo povjerenje svećenikovim pisanjem po Facebooku‘

Piše anita belak krile/sd
1. rujna 2022. - 16:41

Nakon što je riječki župnik Kristijan Zeba nedavno odbio krstiti dijete lezbijskog para začeto medicinski potpomognutom oplodnjom, riječki nadbiskup Mate Uzinić razgovarao je s njim te u priopćenju u ime Riječke nadbiskupije objasnio što znači krštenje. Također se obratio i lezbijskom paru i kazao kako bi se rado volio s njima susresti ako to žele, piše Slobodna Dalmacija.

Objasnio je kako je župnik preko posrednika dobio zamolbu dvije ženske osobe koje su sklopile životno partnerstvo i željele krstiti dijete koje je jedna od njih začela medicinski potpomognutom oplodnjom.

- Odgovoreno im je da krštenje djeteta nije moguće jer se radi o istospolnoj zajednici. Ta činjenica po sebi nije bila dovoljna za odbijanje krštenja djeteta. Da bi se došlo do takvog odgovora, bilo je potrebno prethodno ispitati ispravnost njihovih nakana i provjeriti postoji li mogućnost da se i u takvim okolnostima djetetu osigura odgoj u katoličkoj vjeri i tek nakon toga donijeti odluku treba li dijete biti kršteno ili ne, naveo je.

Upozorio je kako je također iznevjereno povjerenje spomenutih osoba objavom na društvenim mrežama, čime su izložene neprimjerenim komentarima i medijskom senzacionalizmu.

- Želio bih zbog toga sve nas, a osobito one koji sebi tako olako dozvoljavaju uvrede drugih i drugačijih, podsjetiti da bi obilježje Crkve trebalo biti prihvaćanje. Znak tog prihvaćanja su gostoljubivost, otvorenost i dobrodošlica. Tek nakon toga može i treba uslijediti razlučivanje pojedinih zamolbi te donošenje odluka u skladu s naukom, zakonom i praksom Crkve. Uvijek je važno prethodno upoznati konkretne ljude i konkretnu situaciju i tek nakon toga razlučiti i donijeti odluku - istaknuo je Uzinić.

image
cropix

Objasnio je da će se nekad nekome, iz nekog razloga, uskratiti sakrament dok se ne uklone razlozi koji priječe njegovo primanje. Međutim, za to je uvijek potrebno pažljivo razlučivanje.

Papa Franjo krstio djevojčicu čiji roditelji nisu bili crkveno vjenčani 

 „Osobito to vrijedi kada se radi o krštenju djece koje se, ako ga se traži s pravom nakanom i prihvaćanjem obveza koje iz toga proizlaze, ne bi smjelo uskratiti jer, kako kaže papa Franjo, „krštenje djeteta za njega je čin pravde … jer mi mu u krštenju dajemo blago, mi mu u krštenju dajemo zalog: Duha Svetoga. Dijete izlazi [iz krštenja] sa snagom Duha u sebi: Duha koji će ga braniti, pomagati mu kroz cijeli život. Zato je tako važno krstiti ih kao djecu, kako bi rasla snagom Duha Svetoga“ (Papa Franjo, Sikstinska kapela, 12. siječnja 2020.)“.

Podsjeća da je on tom duhu 2014. godine u Vatikanu krstio djevojčicu čiji roditelji nisu bili crkveno vjenčani.

„Najbolje ozračje krštenja djeteta i njegova odgoja u vjeri prema kršćanskom naučavanju je obitelj koja ima jednog oca i jednu majku. No, u stvarnosti je sve više djece koja ne žive u takvom ozračju. Činjenica da su u ovom slučaju spomenute osobe sklopile životno partnerstvo ne može i ne smije nas automatski dovesti do zaključka da nemaju pravu nakanu i da ne prihvaćaju obvezu odgoja djeteta u vjeri - poručio je Uzinić.

Istaknuo je kako postoje i drugi slučajevi u kojima osobe ne žive posve u skladu s katoličkim naukom o braku, a vjernici su i odgajaju djecu u vjeri.

„Kao što postoje i oni koji su sklopili katoličku ženidbu i krstili djecu, a ne odgajaju ih u vjeri, iako su se na to obvezali. K tome, ne smijemo iz vida izgubiti kumu ili kuma koji na krštenju preuzimaju obvezu pomoćnika u odgoju djeteta, kao niti rodbinu i prijatelje. Uz njih je, ako te osobe ostanu povezane s Crkvom te se nađe način njihove integracije u župnu zajednicu, također i čitava župna zajednica koja kod krštenja na sebe preuzima i odgojnu obvezu, a veliku pomoć roditeljima u odgoju pruža i vjeronauk u školi – konstatirao je te dodao kako je u svakom slučaju, u trenutku kada netko traži krštenje, potrebno u osobnom susretu preispitati nakane, pomoći roditeljima i kumovima da dobro razumiju obvezu odgoja djeteta u vjeri te ih potaknuti da se trude u skladu s njom živjeti.

image

Dubrovnik, 251221.
Msgr. Mate Uzinic nadbiskup koadjutor Rijecke nadbiskupije i apostolski upravitelj Dubrovacke biskupije predvodio je misu polnocku u Dubrovackoj katedrali
Foto: Tonci Plazibat/CROPIX

Tonci Plazibat/Cropix/Cropix

„Prigoda je to i da se navijesti radosna vijest evanđelja, bez obzira na to hoće li na kraju doći do krštenja ili ne -a zaključio je. Naglasio je također da mu je iskreno žao što je ovaj par postao predmetom prenaglašene medijske pažnje.

„Žao mi je zbog povrede njihove diskrecije, posebno na izlaganju tolikim neprimjerenim komentarima, koji iako ponekad dolaze od vjernika u svojoj biti su duboko nekršćanski. U duhu Amoris laetitia, br. 250, dužni smo ‘‘svaku osobu, bez obzira na njenu seksualnu orijentaciju, … poštivati u njezinu dostojanstvu i prihvaćati s poštovanjem, te … pomnjivo izbjegavati svaki znak diskriminacije, posebice bilo koji oblik agresije i nasilja – naglasio je te istaknuo da bi istospolni par koji je tražio ovo krštenje rado osobno susreo i s njima razgovarao.

Pozvao ih je, ako žele da se jave u Ured koadjutora Riječke nadbiskupije.

09. studeni 2024 03:44