Odmah nakon ruskog napada, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je strane dragovoljce da se pridruže njegovoj vojsci. Najavio je formiranje Međunarodne legije za teritorijalnu obranu Ukrajine, a nakon kratkog vremena je objavio kako se prijavilo 16.000 stranaca, donosi Slobodna Dalmacija.
Strani dragovoljci nisu nikakva novost u ratovima, kao u Ukrajini tako i u Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata. U Domovinskom ratu zabilježeno je sudjelovanje ukupno 456 međunarodnih dragovoljaca iz čak 35 države, iako povjesničari tvrde da je moguće kako ih je bilo više od 1000.
Evo nekih fotografija i priča koje je prikupio poznati istraživač Domovinskog rata Tomislav Šulj.
Najviše ih je bilo iz Engleske, čak 139 boraca. Od njih je 15 Engleza položilo život na bojištu, a 21 ih je ranjeno. Nakon Engleske, najviše sudionika iz inozemstva je bilo iz Francuske: njih 69, od kojih je 8 poginulo, a 21 je ranjen, navodi Braniteljski.hr.
Među Francuzima je najpoznatiji Jean-Michel Nicolier, jedan od heroja Vukovara. Ukupno 55 njemačkih državljana doprinijelo je borbama u Domovinskom ratu, od kojih je 15 poginulo, a 10 ranjeno. Mađarskih državljana bilo je ukupno 33, od kojih 2 poginula, a 5 ranjeno.
Iz Nizozemske je došlo 27 državljana te su zabilježene 2 poginule te 2 ranjene osobe. 15 australijskih državljana sudjelovalo je na hrvatskim bojišnicama, od kojih je 1 poginuo, a 2 su ranjena. S područja Sjedinjenih Američkih Država zabilježeno je ukupno 17 osoba – među njima, 3 su poginule, a 1 je ranjena.
Austrijskih državljana zabilježeno je 10, od koja su 2 poginula, a 1 je ranjen. Dobrovoljci su pristizali i iz Švicarske (4, od kojih 2 poginula), Belgije (4, od kojih 1 poginuo, a 2 ranjena), Kanada (7, od kojih 3 poginula), pa čak i Portugala (2 dobrovoljca, od kojih 1 poginuo).
Po jedan ili dva strana dragovoljca bila su podrijetlom iz Bjelorusije, Bolivije, Čilea, Estonije, Finske, Gambije, Indonezije, Japana, Južnoafričke Republike, Libije, Palestine, Portugala, Švicarske, Turske i Zimbabwea.
Na Facebook stranici "Zahvala stranim dragovoljcima Domovinskog rata" odaje im se počast, a administratori Tomislav Šulj i Damir Markuš objavili su brojne fotografije boraca.
Jedan od njih je i Irac Ivan Farina koji, kao 1992. godine kada je došao u Hrvatsku, tako i sada nije mogao trpjeti agresiju te će poći pomoći Ukrajincima svojim iskustvom.
Neki od stranih dragovoljaca su ubijeni pod nerazjašnjenim okolnostima.
Više o stranim dragovoljcima u Hrvatskoj pročitajte OVDJE.