Problem odlaska mladih iz Bosne i Hercegovine, kao i iz drugih država regije, mući ove prostore niz godina, a problem nezapsolenosti još i duže.
Ministarstvo rada i socijalne politike Federacije Bosne i Hercegovine odlučilo je riješiti oba, međusobno isprepletena problema.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH jučer je usvojio sedmogodišnju strategiju zapošljavanja, koju još treba potvrditi Dom naroda Parlamenta FBiH.
Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH je u suradnji s Međunarodnom organizacijom rada (ILO) i drugim partnerima pripremilo sedmogodišnju strategiju zapošljavanja.
Strategijom zapošljavanja nastoji se pridonijeti povećanju osobne zapošljivosti, razvijanju i unapređenju usklađenosti vještina sa zahtjevima tržišta rada. Strategijom se, između ostalog, prepoznaje garanciju za mlade kao potpuno novi model zapošljavanja mladih koji izlaze iz sustava obrazovanja i onih koji su ostali bez zaposlenja.
"Garancija za mlade jamči pronalazak posla u roku od četiri mjeseca od prijave na evidenciju nezaposlenih i kao takva je mehanizam kojim ćemo, nadam se, zaustaviti odlazak mladih iz ove zemlje", obrazložio je ministar rada i socijalne politike Federacije BiH Adnan Delić (NiP), piše Klix.ba.
ekonomija brige i neplaćene usluge
Prema njegovim riječima, oni koji uđu u proces garancije za mlade imaju jednu od četiri mogućnosti, i to zapošljavanje, kontinuirano osposobljavanje, praksu ili pripravnički staž.
"Pilotiranje garancije za mlade već je počelo, a za pilot općine izabrali smo manje sredine, Visoko i Čitluk. Nakon pilotiranja koje je osnovni uvjet za pripremu plana, implementacija garancije kao novog modela zapošljavanja proširit će se na sve sredine u BiH. Provođenjem garancije za mlade, države članice i kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji obavezuju se da će osigurati da svi mladi dobiju kvalitetnu ponudu za zaposlenje, nastavak obrazovanja, učenje kroz rad ili stažiranje u roku od četiri mjeseca od ulaska u status nezaposlenosti ili napuštanja, odnosno završetka formalnog obrazovanja", izjavio je ministar Delić.
Naglasio je da se strategijom zapošljavanja prepoznaje i ekonomija brige, za koju je naveo da je model kojim se na tržištu rada nastoje prepoznati neplaćene usluge koje uglavnom obavljaju žene koje, prema dostupnim istraživanjima, uzimaju veći udjel u postotku nezaposlenih, i to u kategoriji teže zapošljivih osoba.
"Osim navedenog, moram dodati i Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih koji je također prepoznat strategijom, a upravo ovim zakonom nastojat ćemo napraviti reformu zavoda i službi za zapošljavanje i razdvajanje evidencija aktivnih od pasivnih tražilaca posla", istakao je Delić.
Očekuje da bi sve zajedno trebalo u idućih sedam godina pridonijeti poboljšanju situacije na tržištu rada, priopćili su iz Ministarstva rada i socijalne politike FBiH, prenosi Klix.ba.
Kada navedeni cilejvi zažive u praksi, najprije u Visokome i Čitluku, a poslije i u cijeloj Federaciji BiH, mladi bi ne samo mogli ostajati u Bosn i Hercegovini, nego se u nju i vraćati. Sedam godina ne ćinis e puno u desetljećima slabe zapošljivosti, međutim te godine za mlade su goleme, oni ne mogu toliko čekati, tada će već postati "stari". zato je važno dase rezultati pokažu što prije.