StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetBITKA ZA DOZE

Slovaci kupuju rusko, Poljaci kinesko cjepivo, a novi ‘vakcinacijski pakt‘ mogao bi uzdrmati EU

Piše Jutarnji list
2. ožujka 2021. - 07:31

Slovačka kupuje dva milijuna doza ruskog cjepiva Sputnjika V i očekuje da će polovica stići ovaj i sljedeći mjesec, dok nastoji ubrzati cijepljenje uslijed povećanja broja zaraženih i umrlih od covida-19, rekao je premijer Igor Matovič u ponedjeljak, prenosi Jutarnji list

Poljski predsjednik Andrzej Duda razgovarao je s kineskim čelnikom Xijem Jinpingom o kupnji kineskog cjepiva, rekao je u ponedjeljak njegov suradnik državnoj novinskoj agenciji PAP. Češki premijer Andrej Babiš rekao je u nedjelju da bi zemlja mogla početi koristiti rusko cjepivo Sputnjik V čak i bez odobrenja Europske agencije za lijekove (EMA).

Iako se čini da je opet riječ samo o članicama s Istoka Europe, koje koriste stare veze s Rusijom i Kinom riskirajući i političku štetu kako bi se dokopale cjepiva, nezadovoljstvo se širi i među starim članicama EU. Austrija i Danska planiraju oformiti  "vakcinsku alijansu" s Izraelom, prenosi The Financial Times. Tom su dnevnom listu izvori iz Beča i Kopenhagena potvrdili da će kancelar Sebastian Kurz i premijerka Mette Frederiksen već ovog tjedna put Jeruzalema kako bi s premijerom Benjaminom Netanyahuom raspravili zajednički pristup problemu cijepljenja.

Plan je da tri zemlje zajedno uspostave proizvodne pogone za mRNA cjepiva i o tome već pregovaraju s Pfizerom i Modernom. Naime, sve se češće čuje pitanje zašto tvrtke koje su proizvele cjepiva, zbog izvanrednih okolnosti, ne podijele formule s ostalim farmaceutskim kompanijama kako bi se ubrzala proizvodnja. Odgovor je više nego jasan, a dao ga je sam Pfizer prije nekog vremena - ta kompanija samo od cjepiva kani zaraditi 15 milijardi dolara. Tvrtke pak tvrde da nemaju više kapaciteta. A novi koštaju.

Pregovori spomenutog trojca već su, kako navodi FT, odmakli jer je Austrija pronašla lokacije za postrojenja. Zemlje bi vjerojatno financirale izgradnju i opremu. I imale koristi jer bi im cjepivo bilo doslovce na dohvat ruke.

Ako se ovaj projekt ostvari, bio bi ozbiljan udarac planu Europske komisije da se cjepivo nabavlja na zajedničkoj razini, a da to ne radi svaka zemlja zasebno. Ursula von der Leyen, predsjednika EK, priznala je nedavno pred Europskim parlamentom da je zakazala u projektu nabave cjepiva.

Jedan od izraelskih dužnosnika zaduženih za projekt cijepljenja cjelokupnog stanovništva potvrdio je u nedavnom razgovoru za Jutarnji list da je vlada u Jeruzalemu plaćala farmaceutskim kompanijama bitno više od ostalih kako bi dobili privilegirani tretman pri isporuci cjepiva. Zato danas Izrael ima najprocjepljenije stanovništvo na svijetu. EU zaostaje za Ujedinjenom Kraljevinom pa čak i za SAD-om gdje se tek administracija predsjednika Joea Bidena usredotočila na pitanje borbe protiv pandemije. A ta je administracija na vlasti nešto više od mjesec dana.

EK je rekla da nije upoznata s planovima Austrije i Danske. Ideja EK bila je da se zaštite male članice EU kako ih velike globalne sile, pa i one unutar EU, ne bi bacile na kraj reda za dobivanje cjepiva.

“Mogli bismo se naći u situaciji da ne samo da moramo cijepiti, već i docijepiti, možda jednom godišnje... Zbog toga moramo naglo pojačati proizvodnju cjepiva”, rekla je danska premijerka u ponedjeljak, prenosi FT. Nije odbila ni mogućnost proizvodnje cjepiva u Danskoj navodeći kako se treba istodobno usredotočiti na “sad i ovdje”, ali i na “sljedećih, dvije, tri, pet, deset godina”.

Austrija je još u svibnju prošle godine razgovarala s Izraelom o mogućoj suradnji po pitanju cjepiva. Netanyahu je u nedjelju rekao kako vlada planira razvijanje sposobnosti istraživanja, razvoja i distribucije cjepiva za nove varijante virusa, prenosi Jutarnji list

27. studeni 2024 01:16