U posljednjih tridesetak godina broj oboljelih od dijabetesa u razvijenom svijetu se udvostručio, bolest je prerasla u pravu epidemiju i u stalnom je porastu.
Prema podacima IDF-a (Interational Diabetes Federation) za 2019. godinu, otprilike 463 milijuna odraslih osoba (20 do 79 godina) živjelo je sa šećernom bolesti, a predviđa se da će do 2045. godine ta brojka porasti na 700 milijuna.
Udio osoba sa šećernom bolesti tipa 2 raste u većini zemalja, s time da 79 posto njih živi u zemljama s niskim ili srednjim prihodima. Jedna od pet osoba starijih od 65 godina ima šećernu bolest, a jedna od dvije osobe koje boluju od šećerne bolesti još uvijek ne zna da je bolesna.
Šećerna bolest je 2019. prouzročila 4,2 milijuna smrtnih slučajeva, a na nju se odnosilo najmanje 10 posto ukupnih zdravstvenih izdataka.
Nadalje, više od 1,1 milijun djece i adolescenata živi sa šećernom bolesti tipa 1, a više od 20 milijuna živorođene djece pogođeno je šećernom bolesti tijekom trudnoće (1 od 6 živorođenih).
Šećerna bolest je kronična, široko rasprostranjena bolest koja sa sobom nosi velik broj vrlo ozbiljnih komplikacija, a koje utječu na trajanje i kvalitetu života oboljelih. Stoga je u interesu svake osobe oboljele od šećerne bolesti da što bolje regulira svoju šećernu bolest, kao i krvni tlak te lipide, jer je to jedini način da dugo i kvalitetno poživi.
Broj oboljelih raste uglavnom zbog sve više pretilih osoba, a pokazalo se da su u rizičnoj skupini žene s opsegom struka većim od 80 cm, muškarci s opsegom struka većim od 94 cm, stariji od 45 godina, pacijenti s visokim krvnim tlakom i žene koje su imale dijabetes tijekom trudnoće.
Previše "bogate" hrane, premalo tjelovježbe i produženi životni vijek glavni su uzroci ove metaboličke bolesti koja može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput gubitka vida, amputacije udova, oštećenja bubrega, problema sa živcima i srčanog udara. Dijabetičari žive 11-14 godina manje od prosjeka.
Postoje dvije vrste dijabetesa. I trajne visoke razine šećera u krvi, kod dijabetesa tipa 1 (autoimuna bolest koja se često razvija u mladoj dobi) uzrokovane nedostatkom inzulina, i tipa 2 (koji se razvija polako i tijekom godina), inzulinski receptori nisu otkriveni. Ako ne spadamo među dijabetičare tipa 1, često sami uzrokujemo bolest - dijabetes tipa 2 nezdravim načinom života.
Možda će proći godine prije nego što uopće primijetimo da se bolest razvila jer zanemarujemo svoje zdravlje, ne odlazimo na preventivne preglede i ignoriramo očite znakove kojima se ova bolest manifestira.
Pogledajmo simptome i jednog i drugog.
Znakovi dijabetesa tipa 1
- - pojačana žeđ i suha usta
- - učestalo mokrenje
- - nagla promjena vida
- - šećer u urinu
- - slatki dah
- - povećan apetit i gubitak težine
- - pospano, umorno tijelo
- - teškoće pri disanju
- - gubitak svijesti
Znakovi dijabetesa tipa 2
- - strašna žeđ
- - nagla i velika promjena tjelesne težine
- - kronični umor
- - zamagljen vid
- - uobičajene bakterijske infekcije, kao što su infekcije mokraćnog sustava
- - sporo zacjeljivanje rana
- - trnci i utrnulost ekstremiteta
- - erektilna disfunkcija kod muškaraca
Primjećujete li ove simptome dulje vrijeme, svakako posjetite svog obiteljskog liječnika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....