Predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica predstavljaju od 11 sati prijedlog Zakona o izbornim jedinicama u Nacionalnoj i sveučulišnoj knjižnici.
Na početku je istaknuo da su u donošenju novog zakona ključne četiri poruke:
– Osigurati jednaku težinu glasa. Teži su zastupnici koje je birao manji broj birača, rekao je i upozorio na nesrazmjer 4. i 9. jeduinice.
- Izborne jedinice moraju što više pratiti administrativne granice, najvažnije je imati na umu formulaciju - što više, rekao je Plenković.
- Odstupanja ne bi smjela biti veća od +/- 5 posto, poručio je.
- Novi zakon trebalo bi donijeti do 1. listopada 2023. godine, jer je Ustavni sud ukinuo postojeći zakon. Budući da smo ozbiljan i uređena zemlja, cilj je da ovaj zakon koji vlada predlaže od strane vlade bude upućen u Sabor do ljetne stanke na prvo čitanje, dodao je, donosi Jutarnji list
- Mi nismo primijetili da je Ustavni sud rekao da u potpunosti promijenimo izborni sustav. Mi smo to shvatili da treba modificirati ono što imamo. Čak 78% birača nakon ove modifikacije ostat će u izbornim jedinicama u kojima su u ovom trenutku, istaknuo je.
- Da bi se odstupanja korigirala, pristupili smo modifikaciji i u budućj arhitekturi izbornih jedinica, prema prijedlogu vlade, nas dovodi u situaciju da je najveće odstupanje od prosjeka koji je sada nešto niži, samo 2,20% u plusu u 10. izbornoj jedinici, pojasnio je.
- Najveća promjena se događa u Zagrebu, koja više neće biti podijeljena u 4., nego u tri izborne jedinice. Otklanja se prigovor da stanovnici na Jarunu ili Brezovici glasuju s biračima koji su na obali Jadranskog mora. Te specifičnosti više nema: Zagreb je sada u 1., 2. i 6. izbornoj jedinici, poručio je Plenković.
Ponovno je naglasio da se modifikacije tiču samo 22% građana.
Plenković je odgovarao na pitanje novinarke o VII. izbornoj jedinici koja se proteže kroz pet županija, a obuhvaća Karlovačku i Ličko-senjsku te dijelove SIsačko-moslavačke, Zadarske i Primorsko-goranske županije.
- Ustavni sud je odlučio 7. veljače da ukine izborni zakon. Na početku sam rekao da mi nismo odlučili donijeti novi izborni sustav, nego modificirati postojeći. Mogli smo cijelu Hrvatsku staviti u jednu izbornu jedinicu, staviti 30 bonus zastupnika za relativnog pobjednika. Govorim o krajnje korektnom i fer pristupu za ono što je Ustavni sud ostavio kratko vrijeme za veliku raspravu. Išli smo napraviti ono što je bila srž odluke Ustavnog suda. Imamo 40.000 birača u županiji koja zauzima puno prostora. Sedma izborna jedinica je korektnija nego ranije.
Otklonjena je najveća primjedba u VII. izbornoj jedinici. Nema nijednog grada, osim Zagreba, koji je podijeljen u dvije izborne jedinice, nema općine, ali ima županija. Sada ih je 14, a prije je bilo 17. Ideja o izbornim jedinicama u kojima se bira različit broj zastupnika najčešće dolazi od onih koji nemaju nikakve veze sa sudjelovanjem u demokratskim procesima. Nije isto biti nositelj liste u kojoj se bira 13 i one u kojoj se bira 9 zastupnika, rekao je, piše Jutarnji list
Podsjetimo, zastupnik Arsen Bauk (SDP) jučer je prijedlog zakona o izbornim jedinicama nazvao – Frankenštajnovim prijedlogom dodavši da to posebno vrijedi za 7. izbornu jedinicu.
Ta jedinica, rekao je, počinje kod otoka Vira ide do Matulja i Kastva, a na istoku se proteže do Kutine, obuhvaća cijelu Liku i Karlovačku županiju.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković rekao je, pak, da niti jedan izborni model ne može spasiti oporbu od poraza, koja stoga u prijedlogu Vlade traži alibi za svoju političku slabost.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....