StoryEditorOCM

Potres ubio više od 25 tisuća ljudi, Njemačka stopirala spašavanje radi sukoba, otkriveno čija je netaknuta zgrada

Piše DV/Vijesti SD
11. veljače 2023. - 15:38

Broj mrtvih u Turskoj i Siriji premašio je 25.000. Sada je potvrđeno da je u Turskoj umrlo 21.848 ljudi, a u potresu u Siriji poginule su još 3.553 osobe.

Time je ukupan broj umrlih porastao na 25.401, javlja N1.

Njemačka obustavlja spašavanje

Njemačka Savezna agencija za tehničku pomoć (THW) i humanitarna organizacija I.S.A.R Germany prekidaju iz sigurnosnih razloga spasilačke napore u potresom pogođenoj pokrajini Hatay, a ranije u subotu takav je potez povukao i austrijski tim.

Zadnjih sati sigurnosna situacija u pokrajini Hatay pogoršala se, rekle su organizacije u subotu.

Potražni i spasilački timovi zasad ostaju u zajedničkoj bazi u gradu Kirikhanu, javlja njemačka agencija dpa.

"Ako se pojavi konkretni pokazatelj da se još netko može izvući živ ispod ruševina, odmah ćemo poći na lice mjesta", rekla je glasnogovornica Katharina Garrecht.

THW i I.S.A.R ocjenjuju da su napetosti posljedica teških stanja zbog "nestašica hrane i opskrbe vodom u potresom zavaćenom području".

Neoštećena zgrada iz epicentra

Tisuće korisnika Twittera dijele sliku zgrade u Kahramanmarasu, epicentru tragedije u Turskoj, koja usred ruševina jedina stoji netaknuta potresom. Riječ je o zgradi predstavništva Komore inženjera građevine u tom gradu, što je posebno sporno jer bijes javnosti raste zbog lošeg provođenja pravila izgradnje u Turskoj, što je dovelo do kolapsa mnogih zgrada u katastrofalnim potresima.

Stanovi za koje su nekoć tako dugo marljivo štedjeli, uređivali i činili ih ugodnima za život sada leže u hrpi ruševina nakon snažnog potresa koji je pogodio Tursku. Nove i stare zgrade, neke izgrađene tek prije šest mjeseci, raspale su se. Druge su se spljoštile poput betonskih palačinki.

Stručnjaci kažu da Turska ima propise za sprječavanje takve katastrofe. Ali ih građevinske tvrtke bijedno provode, od kojih su najveće često bliske predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu. Upravo je zato korisnicima društvenih mreža sporna ova zgrada Komore inženjera građevine koja je ostala netaknuta u potresu.

Spašena, pa umrla: pod ruševinama provela 104 sata

Žena je preminula u bolnici u subotu, dan nakon što je spašena iz ruševina zgrade na jugu Turske, gdje je bila zarobljena 104 sata od razornog potresa u ponedjeljak, rekli su spasioci.

Njemački spasioci izvukli su 40-godišnju Zeynep Kahraman iz ruševina u gradu Kirikhan na jugu Turske u petak. Nazvali su njezino spašavanje "čudom" u vrijeme kada spasilačke ekipe nakon najsmrtonosnijeg potresa u toj regiji u proteklih nekoliko desetljeća pronalaze sve više trupala.

"Upravo smo saznali od (njenog) brata i sestre da je Zeynep nažalost preminula u bolnici", rekao je Steven Bayer, voditelj njemačke međunarodne spasilačke ekipe.

"Upravo smo obavijestili ekipu da je nažalost preminula i sada to probavljamo", dodao je.

Dok su neki spasioci zadržavajući suze tješili jedne druge, liječnik ekipe je rekao da je rizik osobito visok tijekom prvih 48 sati nakon toliko zamršene operacije spašavanja, prenosi N1.

"Naposljetku, bila je stvarno zakopana više od 100 sati. Ne zarobljena, nego zakopana", objasnio je Peter Kaub.

Naglasio je da spasilački napori ipak nisu bili uzalud.

"Moći umrijeti u naručju vlastite obitelji i moći proživjeti (svoje) posljednje trenutke prije toga, svaka sekunda znači. Nakon deset sati, nakon što smo započeli (operaciju spašavanja), doživjela je prvi ljudski kontakt i mogla je razgovarati s prevoditeljem i s nama, a zatim čak i sa svojom obitelji. I konačno, njezina ju je obitelj mogla držati u naručju", kazao je Kaub.

Kahramanina obitelj je za Reuters ranije rekla da su spasioci stigli dva dana nakon potresa u ponedjeljak.

Njemački radnici su uspjeli ostvariti kontakt sa ženom dok je još uvijek bila duboko ispod ruševina, gdje su joj vodu dostavljali crijevom. U jednom su trenutku pomogli njezinoj sestri da se ljestvama spusti bliže Zeynep kako bi razgovarala s njom.

Hrvatski tim uspostavio bazu

Hrvatski tim koji pomaže u spašavanju na potresom pogođenom području Turske dobro se snašao na terenu i već je dobio drugu lokaciju na kojoj traga za unesrećenima u Hatayu, izjavio je u subotu u Slavonskom Brodu ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut.

Uoči rekreativne utrke u povodu Dana europskog broja za hitne pozive 112 u Slavonskom Brodu, Trut je novinarima rekao kako mu je jutros voditelj Državne intervencijske postrojbe Mladen Vinković potvrdio da je na terenu uspješno uspostavljen kamp u suradnji s drugim međunarodnim organizacijama, a trenutno tragaju za unesrećenima pod ruševinama jedne zgrade u centru Hataya, javlja N1.

image
Evrim Aydin/Anadolu Agency Via Afp
image
Ozan Kose/Afp
19. lipanj 2024 00:21