StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetsuživot s virusom

Od 1. srpnja umrlo šest puta više zaraženih koronavirusom nego u istom periodu prošle godine! Otud i strah od jeseni, povratka djece u škole i novog rasta broja oboljelih

Piše Ivana Krnić/JL
16. kolovoza 2022. - 16:15

Od početka srpnja do jučer od koronavirusa ili uz njega preminulo je čak 438 osoba. Prošle godine u istom periodu takvih smrtnih slučajeva bilo je čak šest puta manje, odnosno 74.

Razlika u brojevima je velika: ovo je prvi put od pojave covida da postoji ljetni val, koji je izazvan vrlo zaraznom varijantom omikron BA.5.

- Teško je usporediti ljeto ove godine s prošla dva. Naime, lani je nakon završetka delta vala ovo bilo relativno mirno razdoblje, negdje do kraja turističke sezone, kada su brojke buknule u jesenskom valu. Godinu ranije smo u ljeto ušli praktički iz lockdowna, tako da je ovo prvi ljetni val - kaže imunolog Zlatko Trobonjača za Jutarnji list.

Pojašnjava da u prosjeku dnevno imamo nešto više od tisuću oboljelih, ali bi se taj broj mogao pomnožiti s pet ili deset na dnevnoj razini.

- Soj je jako zarazan, ali s druge strane u većini slučajeva nije toliko opasan. Naravno, valja uzeti u obzir da virus pronalazi slabe točke kod imunokompromitiranih i starijih osoba, stoga je, s obzirom na ovako visoke brojeve zaraženih, za očekivati da imamo veći broj preminulih dnevno - smatra Trobonjača.

No, neovisno o ljetnom valu, Hrvatska ima ozbiljan problem sa smrtnim ishodima te smo u toj kategoriji na osmom mjestu u svijetu. Primjerice, u prethodnom valu Australija je na milijun stanovnika imala 11 puta manje smrtnih slučajeva, napominje imunolog.

Jučer je ukupan broj preminulih od ili uz koronavirus bio 16.508, dok je godinu ranije na isti datum ta brojka bila 8283. Drugim riječima, u godinu dana preminulo je čak 8225 osoba, koliko ih je otprilike preminulo u prvih godinu i pol epidemije.

Da ovog ljeta i bolnice imaju više pacijenata jasno je iz službenih podataka. Jučer je u bolnicama bio 621 pacijent, od čega ih je 25 bilo na respiratoru. Lani, također na Veliku Gospu, bilo je hospitalizirano 198 pacijenata, od čega na respiratoru 21. Dakle, u bolnicama je bilo tri puta manje pacijenata nego jučer.

I broj aktivnih slučajeva bitno je veći - lani 1903, a jučer 8340.

image
Luka Gerlanc/Slobodna Dalmacija

- Budući da kod zdravih i mladih ljudi omikron stvara uglavnom blažu kliničku sliku, jako puno građana niti ne zna da je inficirano jer se nisu testirali. Jedan dan im procuri nos, pripišu to klima uređaju, ali nažalost, šire virus dalje - kaže Trobonjača.

Što se predviđanja za jesen tiče, kad se djeca vraćaju u školske klupe, a radna populacija s godišnjih odmora, Trobonjača nije pretjerano optimističan.

Po njemu postoje dvije varijante. Jedna je da se omikron nastavi širiti i da stvara svoje podvarijante, što smatra najboljom opcijom jer iako se brzo širi, kod većine građana izaziva relativno blage simptome u obliku curenja nosa, blaže temperature...

- Svi derivati omikrona stoga su relativno dobra opcija. Druga opcija je ona koju ne bismo htjeli vidjeti, a to je neki sasvim novi soj, nekog novog imena, za kojeg nikad unaprijed ne možemo znati hoće li stvarati teže kliničke slike i koliko brzo će se širiti - kaže Trobonjača.

Naravno, pitanje ponašanja i širenja virusa uvijek je ozbiljnije u hladnijim periodima, kad se građani zadržavaju u zatvorenim prostorima. Što se tiče epidemioloških mjera, za sada nisu u planu postrožavanja. Naime, trenutačno je jedina mjera nošenje zaštitne maske u zdravstvenim ustanovama.

- Uvijek savjetujem starijima i osobama s kroničnim oboljenjima da se trude izbjeći bolest. To znači cijepiti se i pridržavati osnovnih mjera, maske u zatvorenom, provjetravanje i higijena, i bez previše nepotrebnih kontakata. I to se treba raditi radi sebe, neovisno je li obaveza ili ne - zaključuje Trobonjača.

Iz HZJZ-a Jutarnji list neslužbeno doznaje da bilo kakvo pojačavanje mjera nije na stolu, ali, isto tako, ako dođe do nepredviđenih situacija, velikog broja oboljelih ili mutacije virusa, maske bi bile prvi korak. U posljednja 24 sata od korone je preminulo 12 osoba.

image
Luka Gerlanc/Slobodna Dalmacija

Inače, Europska agencija za lijekove i medicinske proizvode (EMA) pomno prati razvoj Moderninog cjepiva koje je prilagođeno omikronu i očekuje se da bi uskoro, u rujnu ili najkasnije početkom listopada, trebalo biti odobreno.

- Očekujemo cjepivo vrlo brzo i ono bi trebalo biti učinkovito za nove varijante. Omikron BA.5 ima 80 mutacija S proteina u odnosu na izvorni wuhanski soj, što jasno daje do znanja da virus može dobro izbjeći stečeni imunitet, bilo cijepljenjem ili ranijim preboljenjem nekih od ranijih sojeva - pojašnjava imunolog Trobonjača za Jutarnji list.

27. prosinac 2024 07:55