StoryEditorOCM

Najbrutalnija bitka nakon šest mjeseci dolazi svojem kraju: ‘Posustaju, intenzitet napada slabi, povlače i vozila‘

Piše dv
5. siječnja 2023. - 20:01

Suočeni s jakim otporom ukrajinskih snaga, Rusi polako posustaju u ofenzivi na grad Bahmut, tvrde ukrajinski dužnosnici, piše Jutarnji list. 

Ukrajinski dužnosnici i britanska obavještajna služba tvrde kako Rusija više ne napada Bahmut na prvoj crti bojišnice, gdje se već mjesecima vode žestoke borbe, istom žestinom kao što je to činila prošlog mjeseca.

Ukrajinski zapovjednici kažu da je Rusija umjesto toga premjestila oklopna vozila i posljednjih nekoliko dana gađa područje oko Soledara. Bahmut i Soledar dio su iste fronte na istoku, u regiji Donbas. Popuštanje sukoba u Bahmutu ne sugerira da su Rusi u potpunosti odustali od zauzimanja toga grada, već prije indicira da je ukrajinski otpor natjerao ruske zapovjednike na preispitivanje svojih akcije, piše Wall Street Journal.

"Mijenjaju svoje položaje prema Soledaru. Treba im jedna mala pobjeda jer ne mogu zauzeti Bahmut", rekao je za WSJ Valerij Jurik, glasnogovornik 46. brigade zračno-desantne jedinice.

Iscrpljujuća bitka za Bahmut traje gotovo šest mjeseci. Unatoč jakom pritisku i golemim gubicima, ruske snage još nisu uspjele osvojiti grad. Uspjeli su doći najdalje do periferije grada.

Bahmut ima neznatan strateški značaj za Rusiju, ali je bitan za šefa paravojne skupine Wagner, Jevgenija Prigožina, koji se nada da će njegovim osvajanjem steći naklonost Putina. Bahmut je važan i za generala Sergeja Surovikina, koji je u listopadu imenovan ruskim vojnim zapovjednikom u Ukrajini. Nakon golemih neuspjeha ruske vojske u Harkivu i Hersonu, zauzimanje Bahmuta imalo bi veliki psihološki značaj za Rusiju i donio Kremlju pobjedu koja se može iskoristiti za jačanje proratne propagande.

Vrhovni vojni zapovjednik Ukrajine, Valerij Zalužni, ranije ovog tjedna rekao je da su borbe u području Bahmuta bile najizazovnija situacija s kojom su se suočile njegove snage.

Britanska obavještajna služba u posljednjem izvješću naglašava kako je Ukrajina poslala "značajna pojačanja" u područje oko Bahmuta te da su se ruski napadi "prepolovili" posljednjih dana i preusmjerili na Soledar.

U isto vrijeme, međutim, Serhij Čerevatji, glasnogovornik ukrajinskih snaga na istoku, rekao je da nije primijetio značajan pad u ruskim topničkim napadima na Bahmut ili preusmjeravanje borbene moći. U utorak su na tom području Rusi izveli 224 topnička napada.

"Oni traže najslabije točke u ukrajinskom sustavu", rekao je jedan neimenovani ukrajinski časnik.

U operativnom izvješću objavljenom u utorak, ukrajinske oružane snage priznaju da Rusija i dalje ulaže napore u provođenje ofenzivnih operacija u području Bahmuta, unatoč sve manjoj moći ruskog topništva.

Šef ukrajinske vojne obavještajne službe, Kirilo Budanov, nedavno je rekao da je ruska dnevna potrošnja metaka u borbi pala sa 60.000 na između 19.000 i 20.000 metaka do kraja 2022. godine.

Britansko Ministarstvo obrane priopćilo je da ruskim snagama trenutno nedostaju potrebne zalihe za podršku velikim ofenzivnim operacijama i održavanje obrambenih operacija u Ukrajini.

Conflict Intelligence Team (CIT), skupina za istraživanje otvorenog koda, međutim, kaže da je trenutna situacija uzrokovana lošom i neučinkovitom logistikom, a ne fizičkim nedostatkom streljiva u ruskim zalihama.

Prema Institutu za proučavanje rata (ISW), obrambenom think-tanku sa sjedištem u SAD-u, iscrpljivanje ruskih zaliha "vjerojatno će djelomično spriječiti ruske snage u održavanju visokog tempa operacija u području Bahmuta u bliskoj budućnosti".

22. prosinac 2024 18:08