Prirodoslovno-matematički gimnazijski programi u cijeloj zemlji, pa tako i u četiri dalmatinske županije, srednjoškolski su programi koje upisuju đaci s najvišim prosjecima ocjena, dakle, možemo to tako i reći – najbolji učenici.
Pokazali su to i ovogodišnji upisi u prve razrede srednjih škola, a samo u Dalmaciji prvih pet mjesta prema kriteriju upisa učenika s najvišim prosječnim brojem bodova zauzimaju redom prirodoslovno-matematičke gimnazije.
U situaciji kada su ocjene iz osnovne škole gotovo jedini i najvažniji element na temelju kojega učenici mogu osigurati ulaznicu za željenu srednju školu, uz rijetke izuzetke (sedam zagrebačkih gimnazija) koje su uvele prijemne ispite, nećemo pogriješiti ako kažemo da su prirodoslovno-matematički programi pravi hit među odlikašima. I tu ne treba biti pretjerano kritičan jer, ruku na srce, teško da bi se neki lažni odlikaš iz osnovne škole jako gurao upasti u srednju školu za koju pouzdano zna da se kroz nju neće moći samo tako prošetati.
Dok se srednje škole i resorno Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) još bave upisima i statistikom te će konačne rezultate o broju upisanih učenika u prve razrede i okvirnom broju slobodnih mjesta za jesenski rok objaviti 15. srpnja, doznali smo za koje je dalmatinske škole ove godine vladao najveći interes najboljih učenika, odnosno onih s najvišim prosjecima ocjena. Uz ogradu kako veći gradovi vjerojatno imaju i veći "bazen" kandidata, pa i onih s visokim prosjecima, kao i činjenicu da "nisu sve petice iste", ipak je zanimljivo vidjeti za koje se škole i programe moralo doslovno tući najboljim ocjenama, a samo nekoliko četvorki, a kamoli opći uspjeh vrlo dobar, udaljavao je đake od željenog cilja.
Nijedna dalmatinska srednja škola, podsjetimo, ove godine nije provodila prijemne ispite. Kako ocjene u višim razredima osnovne škole ostaju glavni kriterij upisa, na taj način učenik može prikupiti najviše 80 bodova, što znači da je od 5. do 8. razreda imao sve petice. Od ove godine ponešto su izmijenjena prava na dodatne bodove, odnosno ukinut je jedan dodatni bod za zdravstvene teškoće i "pretvoren" u prednost prilikom upisa u situacijama kada dva i više kandidata imaju jednak broj bodova, dok su najbolji s domaćih i međunarodnih natjecanja u znanju i dalje zadržali pravo izravnog upisa.
Kako bilo – iz MZO-a su dostavili listu top-škola i programa u četiri dalmatinske županije koje upisuju učenici s najvišim ocjenama (najviši prosječni broj bodova učenika koji su ostvarili pravo upisa). Prvi je na toj ljestvici program prirodoslovno- matematičke gimnazije u Gimnaziji "Franje Petrića" u Zadru, gdje su pravo upisa stekli kandidati s prosječnim brojem bodova od 79,97, dakle mahom (super)odlikaši. Ne zaostaje ni isti program u splitskoj III. gimnaziji (MIOC) gdje je prosječan broj bodova koje su ostvarili kandidati s pravom upisa 79,29, a na trećem mjestu je prirodoslovna gimnazija u Prirodoslovnoj školi Split s prosječnih 79,20 bodova.
Ali, ima i iznenađenja. Izvrsne ocjene nisu trebale samo kandidatima za gimnazije, jer se među prvih deset popularnih programa 'probio' i jedan strukovni i to za farmaceutskog tehničara u Zdravstvenoj školi Split, gdje su na 26 upisnih mjesta mogli upasti samo učenici koji su u prosjeku imali 78,49 bodova. Neke gimnazijske programe prema ovom kriteriju pretekao je i strukovni program za arhitektonskog tehničara u zadarskoj Tehničkoj školi gdje su na 22 upisna mjesta pravo upisa stekli samo učenici s prosječnim brojem bodova 77,23. U Zadarskoj županiji visoke ocjene trebale su i za upis u zanimanje tehničar za računalstvo u Strukovnoj školi "Vice Vlatkovića" u Zadru (prosječan broj bodova 76,55) kao i elektrotehničara u Tehničkoj školi Šibenik (75,93) ili za isto zanimanje u Pomorsko-tehničkoj školi u Dubrovniku (75 bodova).