StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetSKUPO, SKUPLJE

Jeste li znali da ćete za 100 kuna, podignutih na bankomatu druge banke, platiti i do 25 kuna naknade? Evo čiji klijenti masno plaćaju ovu uslugu

Piše slobodna dalmacija
26. travnja 2021. - 20:46

Podizali novac debitnom karticom na bankomatu druge banke u svom kvartu ili u Parizu, Beču ili Pragu, za vašu je matičnu banku svejedno: naplatit će vam istu naknadu. Tisuću kuna podignutih debitnom karticom na bankomatu druge banke koštat će od 25 do 40 kuna naknade, dok će od 45 do 90 kuna naknade koštati podizanje 3000 kuna na bankomatu druge banke nalazila se ona u Hrvatskoj, Francuskoj ili Austriji, piše Slobodna Dalmacija.

To izjednačavanje naknada dogodilo se prošle godine po direktivi Europske komisije. Tako su banke u članicama koje nisu uvele euro i banke u zemljama Europskog gospodarskog područja koje uz članice EU-a uključuje još Norvešku, Island i Lihtenštajn izjednačile nacionalne naknade u domaćoj valuti s onima za plaćanja u eurima. Iz Europske komisije objasnili su da su se na takav potez odlučili zbog previsokih naknada u nekim članicama izvan eurozone pa se građanima obračunavalo naknade što su iznosile 24 eura za plaćanja od 10 eura. Banke u Hrvatskoj su izjednačile naknade za plaćanja i podizanja gotovine na bankomatima u zemlji s onima na području Unije.

Staro pravilo vrijedi i dalje, podizanje novca debitnim karticama na bankomatima matičnih banaka i dalje je besplatno. Neke banke naplaćuju podizanje novca na bankomatima drugih banaka i u inozemstvu naknadama koje se obračunavaju kao provizije, u postotku od propisanog iznosa, a neke od njih imaju propisane minimalne iznose naknada. Druge banke imaju kombinaciju provizija i fiksnih naknada.

Najskuplje je podizanje manjih iznosa. Tako sto kuna podignutih na bankomatu druge banke košta od 11 kuna do 25 kuna naknade. Ako ste debitnom karticom Raiffeisenbank i OTP banke na bankomatima drugih banaka podigli 10 puta po stotinu kuna, ukupno ste platiti 250 kuna naknade. Te dvije banke naplaćuju naknade kao provizije i imaju minimalni propisani iznos naknade od 25 kuna s tim da Raiffeisen naplaćuje za podizanje novca na bankomatima u zemlji i izvan nje proviziju od 1,5 posto, dok OTP banka naplaćuje dva posto provizije.

Podizanje novca na bankomatima drugih banaka i na području EU-u, Privredna banka Zagreb i Hrvatska poštanska banka naplaćuju provizijom od dva posto od podignutog iznosa i tom dodaju fiksnu naknadu od devet kuna, pa te dvije banke svojim klijentima za podignutih 100 kuna na bankomatima drugih banaka naplaćuju naknadu od 11 kuna. Erste&Steiermärkische i Zagrebačka banka naknadu naplaćuju u iznosu 2,5 posto od podignutog novca plus devet kuna, dok Addiko ima naknadu od 2,5 posto plus 15 kuna. Tako će sto kuna podignutih na bankomatu druge banke klijente Zagrebačke i Erste banke koštati 11,50 kuna, a Addiko banke 17,50 kuna.

Ako već debitnom karticom podižete novac na bankomatima drugih banaka, računajte da je, što se naknada tiče, bolje podići odjednom veći iznos nego više puta manji. Tisuću kuna koštat će od 25 kuna naknade kod Raiffeisenbank i OTP banke, 29 kuna klijente Privrede i Hrvatske poštanske banke, 34 kune naplatit će Erste i Zagrebačka banka, dok će Addiko klijentima naplatiti 40 kuna naknade. Naknada za podizanje 3000 kuna na bankomatu druge banke u Hrvatskoj ili na Europskom gospodarskom području, ovisno o banci, kreće se od 45 kuna kod Raiffeisenbank do 90 kuna kod Addiko. Ako ste 10 puta u jednoj godini podigli po 3000 kuna na bankomatu druge banke debitnom karticom, ukupno ste platili od 450 kuna do 900 kuna naknade.

Podizanje novca kreditnom karticom košta i na bankomatima matične banke, dok je nešto skuplje podizanje na bankomatima drugih banaka i izvan Hrvatske. Ukratko, to je najskuplje podizanje novca. Naknadu za podizanje novca kreditnim karticama na svojim bankomatima Zagrebačka, Privredna, Hrvatska poštanska i OTP banka, klijentima naplaćuju tri posto od podignute svote plus 20 kuna, a ako se radi o bankomatima drugih banaka u zemlji i izvan nje, onda naplaćuju četiri posto od podignute svote plus 20 kuna.

Za Raiffeisenbank i Addiko je svejedno podižete li novac na njihovom bankomatu, na bankomatu drugih banaka u zemlji ili u inozemstvu. Naknada je ista, Addiko podizanje novca kreditnom karticom naplaćuje provizijom od tri posto, minimalno 35 kuna, a Raiffeisenbank 3,5 posto plus 30 kuna. Tako će 3000 kuna podignutih kreditnom karticom, Addiko svojim klijentima naplatiti 90 kuna, 135 kuna naknade koštat će takvu podizanje novca kod Raiffeisenbank, dok će Zagrebačka, Privredna, Hrvatska poštanska i OTP banka, naplatiti 110 kuna naknade za podizanje 3000 kuna na svojim bankomatima, odnosno 140 kuna naknade na bankomatima drugih banaka zemlji i inozemstvu. Oni koji ove godine podignu novac 10 puta kreditnom karticom platit će od 900 do 1400 kuna naknade. Tih se naknada, malo ovdje, malo ondje, nakupi lijepa hrpa u godinu dana, piše Slobodna Dalmacija.

23. prosinac 2024 10:22