Na današnji dan prije 62 godine Mljet je proglašen nacionalnim parkom, što je prvi pokušaj zaštite izvornog ekosustava na Jadranu. Te 1960. godine uspostavljen je Nacionalni park Mljet na sjeverozapadnom dijelu otoka, koji se proteže područjem od 5.375 hektara zaštićenog kopna i okolnog mora.
Nacionalni park Mljet obuhvaća zapadnu trećinu otoka Mljeta, od područja Crna klada do najzapadnije točke otoka, rta Goli. U sastav nacionalnog parka ulaze naselja Polače (glavna turistička i putnička luka), Goveđari (s naseljem Babine Kuće, najstarijim naseljem na Jezerima), Soline (malo mjesto na ulazu u Veliko jezero) i Pristanište (mjesto s poštom i upravom nacionalnog parka) te Pomena (bivše ribarsko naselje stanovnika Goveđara, a danas mjesto s jedinim hotelom na otoku), stoji na Wikipediji.
Nacionalni park Mljet proglašen je područjem posebne namjene zbog jedinstvenog panoramskog izgleda razvedenih obala, klifova, hridina i brojnih otočića, sustava Velikog i Malog jezera koji predstavljaju jedinstveni geološki i oceanografski fenomen u kršu, značajan u svjetskim razmjerima, bogatog šumskog pokrova što je donedavna prekrivao velike površine obala Mediterana, a danas se rijetko kao ovdje zadržao u svom izvornom obliku; otočića Svete Marije na Velikom jezeru s drevnim benediktinskim samostanom Sv. Marije i crkvom koji datiraju iz 12. stoljeća; lokaliteta Polače kao sklopa kulturno-povijesnih znamenitosti s rimskom palačom i fortifikacijskim sklopom, te ranokršćanskim bazilikama uklopljenim u živopisan, od vjetrova zaštićeni zaljev te izuzetne kulturno-povijesne baštine koja u neprekinutom slijedu od vremena ilirskih plemena i Rimskog Carstva te Dubrovačke Republike doseže sve do današnjih dana, informira internetska enciklopedija.
- Danas je rođendan Nacionalnom parku Mljet, najstarijem morskom zaštićenom području na cijelom Sredozemlju. Francuzi su se hvalili da imaju najstariji nacionalni park, ali ispalo je da je mlađi od našega par mjeseci, pa smo mi pobijedili - rekao nam je ravnatelj Nacionalnog parka Mljet Ivan Sršen.
- Hvalevrijedan je to pokušaj zaštite prirodnog ekosustava. Nakon 62 godine možemo stvarno reći da je uspješno zaštićen, a ljudi koji žive u njemu su se nekako srodili s tom zaštitom, iako ona ima svojih i dobrih i loših strana u odnosu na stanovništvo, a tu mislim na ograničavajući faktor. Ali što vrijeme dalje ide, to sve više uviđamo da je bolje da se ovo područje sačuvalo jer ih je zapravo jako malo ostalo ovako iskonskih kao što je Nacionalni park Mljet - ističe naš sugovornik.
- Proslava ove obljetnice obično traje nekoliko dana, pa tako planiramo otvaranje jedne izložbe, a sutra imamo predavanje o brendiranju mljetskih autohtonih proizvoda koje pokrećemo mi iz ustanove. To je sve u suradnji s lokalnim stanovništvom, jer nastojimo biti od ruke i od koristi, a s druge strane i promovirati ekološku proizvodnju. Dogovorili smo se s fakultetom dizajna da nekoliko mentora i najboljih studenata rade etikete za mljetske domaće proizvode koje prodajemo u našim suvenirnicama - otkriva Sršen.
- Danas je inače Dan otvorenih vrata Nacionalnog parka, pa su sve vođene ture, vožnje brodovima i ulaznice besplatne. Posjetila nas je Osnovna škola Mljet, tako da smo s đacima prošli jedno predavanje vezano uz bioraznolikost i posebnosti prvenstveno Mljetskog jezera u kojem je naša jedina endemska meduza Hrvatske, to je Aurelia Relicta koja nije baš posebno poznata, ali je u svijetu biologije izuzetak. Naraste promjera preko 50 centimetara, nije opasna jer nema žarnjake, ali je zanimljivo koliko velika naraste, a nema je nigdje nego u Velikom jezeru - govori o ovom biološkom bogatstvu Ivan Sršen.
- Na Mljetu su trenutno dizajneri koji rade opremanje interijera Planinarskog doma jer smo se malo okrenuli planinarenju, zapravo produženju posjetiteljske sezone koja dosta ovisi o vrsti gostiju koji dolaze. Shvatili smo da su pravi ljubitelji istinske prirode planinari koji nas posjećuju sve više, pa smo se u zadnjih 5-6 godina organizirali i sada imamo 200 kilometara pješačkih staza u Nacionalnom parku. Imamo i vidikovce, a sad radimo taj Planinarski dom jer nam sezona počinje u ožujku, a završava sad u nedjelju. To znači da smo jako produžili sezonu koja je prije trajala tri mjeseca, a sad traje i do osam mjeseci - zaključio je Ivan Sršen.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....