VaterpoloDUBROVAČKI VJESNIK NA OLIMPIJSKIM IGRAMA U PARIZU

Olimpijski doprvak izjednačio 6 sekundi do kraja, a onda ‘bomba‘ olimpijskog prvaka

7. kolovoza 2024. - 17:18

ČETVRTFINALNI DAN

Srijeda, 7. kolovoza: Hrvatska - Španjolska 10:8, Grčka - Srbija 11:12, još igraju, od 19 sati: Australija - SAD, a od 20.35 sati: Italija - Mađarska

U polufinalu, u petak, 9. kolovoza, Hrvatska - pobjednik Italija/Mađarska, te Srbija - pobjednik Australija/SAD.

Grk Angelos Vlachopoulos je izjednačio šest sekundi prije kraja četvrte četvrtine na 11:11, a Srbiji je trebalo samo tri sekunde za novi pogodak. Nikola Jakšić je poslao ‘bombu‘ u gornji lijevi kut gola Emmanuila Zerdevasa. Grci nisu mogli vjerovati što im se dogodilo, dok su Srbi slavili, pjevali, oni su sjedali uz rub bazena, pognute glave. Nekoliko igrača je pustilo suzu. Alex Papanastasiou se posljednji podigao, te krenuo prema svlačionici...

Nakon što su naši izbacili Španjolce u reprizi finala Europskog prvenstva, drugo četvrtfinale je bilo repriza posljednjeg finala Olimpijskih igara. U oba su ispali sastavi koji su bili najbolji u skupini, prošli su dalje oni koji su u četvrtfinale ušli kao četvrti, i koje su mnogi otpisali. Naše zbog poraza dva dana prije od SAD-a, najružnijih 13 minuta u povijesti naše reprezentacije na velikim natjecanjima (3:10), a Srbiju zbog onih također sramotnih 0:6 u drugoj, te 1:7 na kraju treće četvrtine protiv Australije, samo jednog pogotka u 24 minute igre, na kraju poraza 3:8...

Ali, što je bilo, bilo je. Svi su to isticali nakon što je zaključeno natjecanje po skupinama. Prve dvije utakmice četvrtfinala su to potvrdile.

Grčka je u četvrtfinalu vodila s 1:0, 2:1, 3:2, zatim sa 7:6, 8:7, 9:8 i 10:9, a Srbija s 4:3, 5:4, 6:5 (rezultat nakon dvije četvrtine), te 11:10 pogotkom Dušana Mandića dvije i pol minute prije kraja. Grčka nije iskoristila potom igrača više, potom nije ni Srbija. U zadnjoj minuti promašivali su igrači koji su postigli po tri pogotka, prvo Dimitros Skoumpakis (51 sekunda do kraja), a zatim Viktor Rašović (22 sekunde do kraja) nakon čega je Grčka tražila minutu dogovora, i uspjela nakon gtoga izjednačiti šest sekundi do kraja, a zatim je iz vode ironio Jakšić. Tri Grka su pokušala blokirati njegov udarac. Nisu uspjeli... od vode, pod gredu, te od nje iza gol linije.

Mandić s pet pogodaka prvi strijelac Srbije i utakmice, Jakšiću je treća bila sreća, jedan, ali polufinala vrijedan pogodak. Prethodna dva šuta nije pogodio. Radoslav Filipović, vratar Srbije je imao deset obrana, a Zerdevas četiri manje.

Srbija će u polufinalu na pobjednika Australija - SAD. Naši čekaju boljeg iz ogleda Italija - Mađarska.

Konstantinos Kakaris, Alex Papanastasiou... Grčki reprezentativci, a nekadašnji igrači Jug Adriatic osiguranja, bili su silno razočarani nakon poraza (i načina na koji su izgubili) od Srbije