StoryEditorOCM
ZabavaZAISTA ĆE POMOĆI

Što ako vas usred noći zaboli zub, a doma nemate tabletu? Ovo je 14 odličnih načina da sebi olakšate muku, većinu sastojaka imate u kuhinji, evo preciznih uputa što činiti

Piše Suzana Ciboci/Živim
4. veljače 2022. - 18:35

Karijes je vrlo čest uzrok zubobolje. Ako se ne liječi, može uništiti zub. Nastane kada kiseline i bakterije probiju caklinu, izjedaju osjetljiva tkiva unutar zuba i izazivaju bol, od blage do jake i gotovo nepodnošljive. Kod nekih ljudi zubobolju mogu uzrokovati sinusne infekcije. A bol i pritisak mogu biti jači noću.

Ostali uzroci zubobolje mogu biti bolesti desni, zubni apscesi, trauma na čeljusti, rast umnjaka, gubitak zubnog ispuna, hrana koja ostane zaglavljena između zuba..., piše Živim.

ZAŠTO VIŠE BOLI NOĆU

Mnogima se čini da im se zubobolja noću pogoršava. Jedno od objašnjenja jest da se u ležećem položaju povećava protok krvi u glavi te se stoga pojačava intenzitet boli.

Drugi razlog zašto noću osjećamo jaču bol jest to što je manje ometanja, odnosno manje je toga na što se trebamo usredotočiti dok pokušavamo zaspati - osim zubobolje.

KADA POSJETITI STOMATOLOGA

Kad se pojavi zubobolja, treba posjetiti stomatologa što je prije moguće. Svatko tko ima zubobolju dulje od dan-dva bez simptoma infekcije sinusa trebao bi posjetiti stomatologa radi potpune dijagnoze i liječenja. Mnogo je kućnih lijekova koji je mogu ublažiti, ali svi su samo za privremeno olakšanje.

Ako je zubobolja udružena s drugim znakovima infekcije, možda će trebati liječenje infekcije antibioticima. A i ignoriranje znakova karijesa kao što je bol može dovesti do ozbiljnijih problema, uključujući apscese, bolesti desni i gubitak zuba. Stomatolog će postaviti dijagnozu i liječiti zub.

image
Shutterstock

KAKO OLAKŠATI BOL

Iako nema mnogo toga što bi potpuno zaustavilo zubobolju, neki savjeti mogu pomoći. Uzimanje bezreceptnih lijekova protiv boli za većinu je jednostavan način da učinkovito smanje blagu do umjerenu zubobolju.

Držite se doze naznačene na pakiranju, a ako je zubobolja iznimno jaka, najbolje je posjetiti stomatologa i razgovarati s njim o jačim sredstvima za ublažavanje boli. No, snađe li vas zubobolja navečer i nemate tablete protiv bolova ili ih izbjegavate uzimati, možete pokušati s nekim od sljedećih savjeta.

HLADNI OBLOZI

Stavljanje vrećice leda umotane u ručnik ili pamučnu krpu na zahvaćenu stranu lica pomaže suziti krvne žile u tom području, što može smanjiti bol kako biste mogli zaspati.

Ako oblog stavljate direktno na zub, držite ga 15-ak minuta dok se ne umrtve živci, a ako ga stavljate na obraz, možete ga ostaviti dulje.

Stavljanje hladnog obloga na bolnu stranu lica 15-20 minuta svakih nekoliko sati u večernjim satima također može pomoći smanjiti bol kako biste mogli zaspati.

GLAVA NA POVIŠENO

Nekima pomaže ako povise uzglavlje dodatnim jastukom. Krv tako “odlazi” iz glave i umanjuje pritisak i bol.

LJEKOVITE MASTI

Neke ljekovite masti također mogu pomoći u ublažavanju zubobolje. Bezreceptni gelovi za utrnulost i masti koje sadrže sastojke kao što je benzokain mogu umrtviti bolno mjesto.

Valja imati na umu da benzokain nije pogodan za uporabu kod male djece.

ISPIRANJE SLANOM VODOM

Jednostavno ispiranje slanom vodom uobičajeni je kućni lijek za zubobolju. U šalicu natočite dva decilitra tople vode i dodajte žličicu soli. Dobro promiješajte i grgljajte 30-ak sekundi. Nakon grgljanja ispljunite vodu. Slana voda je prirodno antibakterijsko sredstvo koje može smiriti upalu.

To pak pomaže u zaštiti oštećenih zuba od infekcije. Ispiranje slanom vodom također može pomoći u uklanjanju zaostalih čestica hrane ili ostataka zaglavljenih u zubima ili desnima.

ISPIRANJE VODIKOVIM PEROKSIDOM

Parodontitis je infekcija desni koja se općenito javlja kao posljedica loše oralne higijene. Istraživanje iz 2016. pokazalo je da je ispiranje vodikovim peroksidom pomoglo smanjiti plak i simptome parodontitisa kao što su bol i krvarenje desni.

Ako uzimate prehrambeni vodikov peroksid, uvijek ga treba razrijediti jednakom količinom vode. Grgljajte otopinu, ali je nemojte progutati. Ovaj lijek nije prikladan za djecu jer postoji rizik da ga progutaju.

image
Shutterstock

Za brzo zaustavljanje boli pokušajte s ovom tehnikom: palcem desne ruke pritisnite mjesto na dlanu lijeve ruke gdje se susreću palac i kažiprst. Pritišćite oko dvije minute.

Tako ćete potaknuti oslobađanje endorfina - hormona sreće. Također se preporučuje da oblog od leda nekoliko minuta držite u ruci, između palca i kažiprsta. Naime, živci na vrhovima prstiju šalju mozgu “hladne” signale koji mogu nadjačati zubobolju.

VREĆICA ČAJA

Smočite vrećicu čaja i stavite je na zub. Tanini iz čaja pomoći će smanjiti oteklinu i olakšati bol. Ako vam zub nije osjetljiv na hladnoću, stavite vrećicu čaja u ledenu vodu prije primjene. Radite ovo jednom ili dvaput dnevno, prema potrebi.

MUĆKANJE ULJA U USTIMA

Mućkajte žličicu kokosova ulja u ustima. Nemojte ga progutati, samo mućkajte. Nakon 20 minuta ispljunite. Isperite usta toplom vodom. Mućkajte dva puta dnevno dok bol ne popusti.

Ova se ajurvedska tehnika od davnina koristi za liječenje infekcija zuba, krvarenje desni, gingivitisa i drugih oralnih problema. Kokosovo ulje sadrži visoku količinu laurinske kiseline koja ima protuupalne i antimikrobne učinke pa je ovo učinkovito rješenje za olakšanje zubobolje.

ČAJ OD PAPRENE METVICE

Paprena metvica sadrži antibakterijske i antioksidativne spojeve. Mentol, aktivni sastojak paprene metvice, može imati blagi otupljujući učinak na osjetljiva područja.

KLINČIĆ

Klinčić je među najpoznatijim prirodnim lijekovima za bolne zube. Djeluje antibakterijski, umiruje živce te ublažava grčeve i bol. To zahvaljuje eugenolu, jednom od glavnih spojeva u klinčićima, koji može smanjiti bol u zubima.

Rezultati kliničkog istraživanja iz 2015. pokazali su da su osobe koje su nanijele eugenol na desni i bolno mjesto nakon vađenja zuba osjetile manje boli i upale tijekom zacjeljivanja, jer eugenol, kao i mentol, djeluje kao analgetik.

Čim osjetite bol zuba ili desni, stavite mahunu klinčića na bolno mjesto i čvrsto zagrizite.

Držite tako 15 minuta do pola sata ili sve dok bol ne prestane. Namočite mljevene klinčiće u vodu kako biste napravili pastu. Zatim nanesite pastu na zub. Za ublažavanje boli možete i nježno žvakati ili cuclati klinčić. Djeci ga ne biste trebali davati jer ga mogu progutati.

Ako je zubobolja jača, kapnite dvije kapi ulja klinčića na vatu i prislonite direktno na bolni zub. Ulje klinčića možete kupiti u bilo kojoj biljnoj ljekarni, no pripazite ako imate osjetljive desni. Dođe li ulje klinčića u kontakt sa zubnim mesom, bol bi se mogla pogoršati.

image
Češnjak
Serkan Avci/AFP

ČEŠNJAK

Jednostavno žvakanje češnja češnjaka može pomoći u ublažavanju boli. No, okus sirovog češnjaka nekima može biti prejak, tako da to možda nije pravo rješenje za sve. Da biste ublažili bolove, na bolni zub stavite komadić zgnječenog češnjaka ili napravite oblog.

Sitno nasjeckajte češnjak i stavite ga na papirnatu maramicu ili pamučnu vaticu. Kako biste oslobodili što više ljekovitih tvari, vaticu ili maramicu dodatno zgnječite i stavite je na bolno mjesto na obraz na nekoliko minuta. Alicin, glavni spoj u češnjaku, djeluje antibakterijski, odnosno pomaže ubiti bakterije u ustima koje dovode do karijesa i bolova u zubima.

image
Đumbir
Beata Zawrzel

ĐUMBIR I KAJENSKI PAPAR

Đumbir i kajenski papar pomiješajte u jednakom omjeru i dodajte toliko vode koliko treba da napravite gustu pastu. Pastu stavite na pamučnu vaticu i prislonite na zub izbjegavajući doticaj s jezikom i desnima. Ostavite je na zubu sve dok bol ne prestane ili dokle možete izdržati jer će zbog ove paste bolno područje malo peckati. Pasta od đumbira i kajenskog papra otupit će bolno mjesto. Ove začine možete primijeniti i odvojeno jer su oba snažni lijekovi protiv bolova.

JABUČNI OCAT I PAPAR

Pamučnu vaticu namočite u jabučni ocat. Na jednu stranu pamučne vatice stavite crni papar u prahu i tu stranu držite na obrazu. Za nekoliko sekundi osjetit ćete toplinu koja bi trebala odvratiti pažnju od boli.

LAVANDA I OCAT

Zubobolju možete ublažiti tako da žličicu lavande (sušene ili svježe) prelijete sa 100 ml octa. Grgljajte 30 sekundi i ispljunite. Pripravak nikako ne smijete progutati, piše Živim.

23. prosinac 2024 07:11