Brendirani parfemi jesu najkvalitetniji i najsigurniji jer su testirani u vrhunskim laboratorijima, ali oni su obično i najskuplji, donosi Slobodna Dalmacija.
Kako bi se tržištu pružila pristupačnija zamjena, u ponudi se širom svijeta mogu naći kopije najpopularnijih i skupocjenih parfema, koje znaju biti vrlo povoljne. Mogu se naći i po desetini cijene originala, što je, i prije galopirajuće inflacije, vrlo primaljivo, no stručnjaci upozoravaju da bi te proizvode trebalo izbjegavati, piše Glossy.
Kako objašnjavaju, u kopijama parfemima nalazi se mnogo kemikalija koje su povezane sa zapaljenjem kože i mogu da dovedu i do ozbiljnijih zdravstvenih problema, prenosi Glossy.
Parfemi se obično nanose na tanke i vrlo osjetljive dijelove kože: vrat i zglobove, odakle se apsorbiraju i odlaze dublje u tijelo. Kopije često sadrže metanol u višim koncentracijama, za razliku od originalnih u kojima se nalazi etanol, kao sigurniji način da se supstance rastvore. Metanol, s druge strane, nije toliko sigurno rješenje jer se on pretvara u formalin, koji može izazvati simptome poput vrtoglavice, glavobolje, mučnine, bolova u stomaku, respiratorne poteškoće i probleme s vidom.
Među dugoročnim negativnim efektima su i neurološka oboljenja i fotokontaktni dermatitis, a ukoliko "fejk" parfem dođe u kontakt s okom može izazvati miopiju, odnosno kratkovidost, prenosi Glossy.
Navode i da su istraživanja su pokazala da se i neki od sastojaka u kopijama parfema mogu povezati s hormonalnim poremećajima kod ljudi, kao i s alergijskim reakcijama.
Prema jednom izvještaju svjetske organizacije Radna grupa za životnu sredinu, ovakvi parfemi ne sadrže nikakve prirodne mirisne esencije, a njihov sastav obiluje sintetičkim kemikalijama koje nisu jasno navedene, pa ljudi ne mogu ni biti sigurni što su nanijeli na kožu.
Štaviše, pojedina istraživanja su pokazala da se u nekim od ovih proizvoda mogu naći i bakterije, antifriz, pa čak i urin, što može ozbiljno ugroziti zdravlje.