Samoniklo bilje možete pronaći na livadi, travnjaku, pored putova, u živicama, šumama ili kako vire iz neke pukotine u opločenju, piše Dom i dizajn. Podsjećaju nas kako se u prirodi nalazi i jestivo bilje koje držimo korovom, a u biti je čak i ljekovito.
Maslačak
Vrijeme ubiranja listova je prije cvatnje, u vrlo rano proljeće. Korijen maslačka je također jestiv. U jesen, s pojavom mrazova iz lista i korijena odlazi gorčina i tada su ponovo pogodni za branje i konzumaciju. List maslačka je izvrstan u krumpir-salati ili miješanim zelenim salatama, a korijen možete sitno nasjeckati i prepržiti na ulju s vlascem i medvjeđim lukom. Maslačak ima više beta karotena od mrkve, više željeza, kalija i kalcija od špinata, sadrži mnoštvo vitamina.
Kopriva
Lišće i sjemenke koprive ima ljekovita svojstva. U prehrani se koriste mladi listovi koji se beru dok su još uvijek mekani i prije nego stvore mnogo žarećih iglica. Listove je prije upotrebe potrebno blanširati. Ima visoke razine vitamina C, karotena i minerala poput željeza, fosfora i kalcija.
Divlja šparoga
Oštrolisna šparoga je jedina od svih šparoga koja nije zaštićena i stoga se može slobodno brati. Izdanci se beru dok su mladi i to onaj dio koji pri savijanju pukne. Svatko zna kako su slasne.
Ljubičica
Kod ove proljetne ljepotice su jestivi mladi listovi, cvjetni pupoljci i cvjetovi. Mogu se brati tijekom zime i proljeća i pripremaju se na salatu, a cvjetovi se koriste i kao jestivi ukras na desertima.
Vlasac
Vlasac je lako prepoznatljiva biljka izrazito tankih listova koji rastu u manjim ili većim busenima. Najčešće se konzumira kao začin ili u salatama, a pogodan je i za sušenje.
Jestivo je čak i lišće drveća, pa se tako mladi listovi javora mogu koristiti sirovi ili kuhani, a imaju okus sličan kelju. Mladi listovi divlje trešnje mogu se koristiti u salatama, juhama i varivima, a imaju okus sličan bademu i trešnji. Mladi listovi smreke i jele najčešće se koriste utopljeni u med za pomoć prilikom kašlja.
Ako želite doznati više pojedinosti, posjetite stranice Doma i dizajna.