StoryEditorOCM
ZabavaPSIHOLOŠKI PROFIL (4)

Kako graditi i sačuvati pravo prijateljstvo

Piše Maja Hatvalić Capurso, mag. Psihologije
7. lipnja 2017. - 15:21

Imati bliske i drage osobe, velika je sreća u životu. Možemo biti bliski s osobama iz naše primarne obitelji, braćom, sestrama, roditeljima, rođacima. Nadalje, možemo biti bliski s osobom u romantičnoj vezi, a možemo biti bliski i s nekim s kime nas ne povezuje ništa drugo osim – prijateljstva. Prijatelj koji će nas saslušati, razumjeti, utješiti ako treba, ali i - što je još važnije - radovati se i veseliti s nama. Ima jedna stara izreka koja kaže - Mnogi će ti pomoći kad upadneš u nevolju, ali će pravi prijatelj pomoći da ne upadneš u nevolju. Više je onih koji će te tješiti u nesreći, a samo prijatelj će se radovati tvojoj sreći.
Prava prijateljstva traju godinama i tako nas prate kroz razne situacije koje mijenjaju nas i naš pogled na život. Kako se mi mijenjamo i rastemo, mijenja se i raste i naše prijateljstvo. Bez obzira na sve promjene u navikama, ciljevima, socijalnom životu i načinu provođenja slobodnog vremena i dalje se osjećamo povezani te nalazimo zajedničke teme.
Nekad smo se svaki dan vidjeli i pričali, onda jednom tjedno, onda nekoliko puta mjesečno. Prijateljica se udala, ili je dobila dijete, ili se prijatelj zaposlio na novom i zahtjevnom poslu, ili se netko od nas preselio, pa smo počeli razgovarati sve rjeđe i rjeđe, pa se čujemo samo kad su obljetnice koje treba čestitati.
Ako nam je prijateljstvo važno, moramo mu osigurati neko vrijeme. Možemo prijatelju reći da smo primijetili da imamo sve manje vremena za druženje i da nam to smeta te želimo to promijeniti. Ako smo se zbog preseljenja i fizički udaljili, tu su e-mail, telefon, skype... Dogovorimo i posjet i sjednimo u auto i posjetimo prijatelje barem jednom godišnje. Na taj način njegujemo povezanost ne samo s prijateljem, nego i sa samima sobom.

Je li moguće i kako u odrasloj dobi stvarati prijatelje?
Najčešće je dovoljno da u krugu ljudi u kojem se inače svakodnevno krećemo, počnemo gledati i doživljavati ljude na drugi način. Naši kolege na poslu, susjedi koje susrećemo na dnevnoj bazi, roditelje prijatelja naše djece. Možda smo dosad bili rezervirani ili prezaposleni da ih primijetimo, vrijeme je da ih počnemo gledati kroz nove prijateljske naočale. Ako pokraj svih obaveza nađemo vrijeme za neki hobi, vjerojatno ćemo se upoznati s ljudima koji dijele istu strast prema tom hobiju, pa radilo se tu o slikanju, rekreativnom sportu ili šetanju dlakavog ljubimca.
Danas zahvaljujući internetu i društvenim mrežama lako možemo oživljavati i prijateljstva iz školskih klupa, pa možemo stupiti u kontakt s bivšim prijateljima iz škole i vidjeti spajaju li nas sada neke nove teme.
Za sklapanje prijateljstva je bitno da mi budemo prijatelj kakvog sebi želimo, pozitivan, iskren i oslobođen od predrasuda.

Kako prepoznati prvo prijateljstvo
-Nemamo potrebu provjeravati ono što prijatelj govori i iz razgovora ne izlazimo s osjećajem zbunjenosti i s puno otvorenih pitanja.
-S pravim prijateljem ne mjerkamo što ćemo reći, već pričamo spontano.
-Nakon razgovora s prijateljem se osjećamo bolje i optimističnije, osjećamo da smo bili shvaćeni.
-Prijatelju se obraćamo i kad nam nije dosadno ili kad nam ništa ne treba.
-Pažljivo ga slušamo, ne upadamo u riječ, ne prekidamo, ne pobijamo izneseno, ne namećemo svoje stavove kao jedine i isključive.
Kako je Shakespeare opisao prijateljstvo „Prijatelj je onaj tko te poznaje kakav stvarno jesi, shvaća ono što si prošao, prihvaća što si postao i dopušta ti da još rasteš“.


25. studeni 2024 19:32