Rujan je mjesec za spremanje zimnice, a nema dobre zimnice bez ajvara, kojem često tepaju i “balkanski kavijar”, donosi Slobodna Dalmacija.
”Kavijarom” ga nazivaju i zbog turske riječi od koje je nastao – “havyar”, što znači “usoljena, slana ikra”, pa tako te dvije riječi imaju istu etimologiju. A koliko je ove jeseni paprika skupa, ajvar će stvarno postati kao kavijar – reći će stari znalci, zaljubljenici u ajvar.
Naime, cijena paprike rog od 12 kuna za kilogram nije nikako povoljna da bi se ajvar pravio u velikim količinama.
Mnogi se nostalgično prisjećaju mirisa pečenih paprika i početka školske godine, koji se nekako poklope.
Češnjak, sol, šećer, ocat...
Prevladava mišljenje da je pravljenje ajvara kompliciran i zahtjevan posao, no onima koji ga godina prave to i nije neki problem. Samo se treba naoružati strpljenjem i s puno slobodnog vremena.
Temeljni recept za ajvar isti je kod svih, u Makedoniji, Srbiji, Hrvatskoj, Bosni. Ipak, ima i nekih razlika, “malih tajni” koje se prenose s koljena na koljeno.
Makedonci u ajvar dodaju patlidžane, Bosanci češnjak, a Srbi sol, šećer i ocat. Upravo ga zbog toga svi svojataju pa je ajvar izvor trajnih neslaganja u regiji.
Osnova za dobar ajvar je kvalitetna crvena paprika sorte rog, u nekim krajevima poznatija kao “ajvaruša”.
Paprika se najprije dobro opere i osuši. Zatim se peče, oguli i melje.
U tako samljevenu papriku dodaju se patlidžani (balancane), po želji čili papričice i sve se ponovno prži na ulju. Kako bi se dobio pravi uprženi ajvar, mora se pržiti nekoliko sati uz stalno miješanje da ne zagori. Nutricionisti kažu da ajvar spada u hranu s malo kalorija pa je pogodan za konzumaciju bez straha od debljanja i povećanja tjelesne težine.
Ajvar, balkanski kavijar, namaz od crvenih i ljutih paprika, ima kultni status. Bez obzira na to maže li se na kruh, poslužuje li se uz sir ili mesna jela, ajvar je neizostavni dio svake zimnice.