StoryEditorOCM
Dalmacijajozo ćurković bavi se građevinarstvom na opatijskoj rivijeri

Vlasnik Salonita iz BiH uređuje vilu u Lovranu; Radnici započeli štrajk glađu

Piše PSD.
15. rujna 2009. - 23:41
Usprkos sudskoj blokadi, a navodno i plombi, na vili već nekoliko mjeseci traju intenzivni građevinski radovi. No na objektu nije istaknuta obvezna ploča s podacima o investitoru i dozvoli

Odbjegli vlasnik propalog ‘Salonita’ Jozo Ćurković čiji su radnici krenuli u štrajk glađu, na ekskluzivnoj lokaciji u Lovranu posjeduje vilu koja se sad adaptira. Radi se o vili Erzzi, poznatijoj pod imenom vila Liana, čija se vrijednost procjenjuje na nekoliko milijuna eura.

Zanimljivo je kako je Ćurković spomenutu nekretninu kupio 2003. godine od tvrtke Marea d.o.o., koja je u vlasništvu Dajne Dujmić, supruge novoga gradonačelnika Opatije, Ive Dujmića. Vilu Liana formalno je kupila tvrtka Bascon iz Zagreba, čiji je osnivač Ćurkovićeva sestra Anica, no radi se samo o jednoj u nizu tvrtki Ćurkovića koje su trenutačno pod blokadom Županijskoga suda u Zagrebu povodom sudskog postupka zbog kojega je i u bijegu pred hrvatskim pravosuđem.

LIANA_LOVRAN2-140909.1

Tea Cimaš/CROPIX

Šef HUS-a Ozren Matijašević kaže kako i on raspolaže informacijom da Ćurković ima u vlasništvu vrijednu nekretninu na opatijskom području, o čemu je izvijestio i Državno odvjetništvo.
- Ako je točno da on nesmetano iz svog BH utočišta sada tu nekretninu i renovira, mogu se samo zapitati: a što onda radi naše pravosuđe? - kaže Matijašević.

Opatijski gradonačelnik bivši vlasnik

Usprkos sudskoj blokadi, a navodno i plombi, na vili već nekoliko mjeseci traju intenzivni građevinski radovi. Unatoč brojnim upitima, nismo uspjeli doznati tko je odobrio radove i tko je zapravo investitor. Radove inače izvodi tvrtka “Gradel”, ali na objektu nije istaknuta obvezna ploča s podacima o investitoru i dozvoli.

Jozo Ćurković / CROPIX arhiv
Sama povijest kupoprodaje vrlo je zanimljiva, posebice iz razloga što je u njoj sudjelovao aktualni opatijski gradonačelnik koji ju je, kako se čini, kupio bez čistoga vlasničkog lista. Potvrđuje to podatak da je dandanas u zemljišnim knjigama kao vlasnik vile upisan Narodni odbor Općine Lovran.

Naime, Dujmićeva tvrtka Marea od 1993. do 1999. bila je u zakupu objekta, a za to vrijeme oko njezina vlasništva vodila se pravna bitka čiji se repovi vuku dandanas. Sporovi oko vlasništva vođeni su između Liburnije Rivijere Hotela i Općine Lovran, koja je 1998. godine te sporove i dobila.

Međutim, ‘Liburnija’ je 1999. godine raspisala natječaj za prodaju vile, a javila se Dujmićeva Marea koja je ponudila 550.000 maraka, te još jedna tvrtka iz Zagreba s ponudom od 818.000 njemačkih maraka. Marea je zbog zakupa imala pravo prvokupa, ali je morala platiti 818.000 maraka, koliko je iznosila najveća ponuda.

Marea se nikad nije uspjela uknjižiti kao vlasnik vile, a tri godine kasnije, kada Marea kao izvanknjižni vlasnik vilu preprodaje tvrtki Bascon, ni Bascon se nije uknjižio kao vlasnik. Službena cijena za koju je preprodna vila je nepoznata.

No, može se zaključiti da se radi o iznosu od nekoliko desetaka milijuna kuna jer je na Trgovačkom sudu u Zagrebu u podacima o Basconu, i to u vrijeme kupoprodaje, na temelju uplate zabilježeno povećanje temeljnog kapitala Bascona sa 100 tisuća na gotovo 41 milijun kuna.

Vranjic: Radnici započeli štrajk glađu

Kako su i najavili, radnici Salonita, njih deset predvođeni povjerenikom HUS-a za Dalmaciju Jozom Marićem, počeli su u prostorijama tvornice Salonit d.d. u stečaju štrajk glađu koji će, kako kažu, provoditi do ispunjenja svojih zahtjeva.

− Štrajk je počelo nas deset, a nakon povratka pridružit će nam se još dio radnika od njih 80, koliko ih je otišlo na prosvjed HUS-a u Zagreb − kazao nam je Jozo Marić, te dodao kako će tražiti od premijerke Kosor da dođe u Salonit i sa sobom dovede svoja četiri ministra čija su ministarstva izravno vezana uz slučaj Salonit, a to su ministri gospodarstva, pravosuđa, zdravstva i zaštite okoliša, od kojih će tražiti da napokon riješe problem Salonita, ali prije svega sudbine preostalih 138 radnika.

− Tražimo izmjenu paketa zakona kojima želimo da se radnicima Salonita omogući odlazak u normalnu i zasluženu mirovinu, a ne da ih se ovako tretira, da ih se otjera na ulicu. Tražimo da se radnicima produlje ugovori o radu kako bi mogli nastaviti pripremne radnje za nastavak sanacije tvornice te Mravinačke kave − iznio je još jednom Marić zahtjeve radnika, dodavši kako ni radnici ni lokalna zajednica ne smiju biti taoci stečajnog suca i stečajnog upravitelja koji, prema svemu sudeći, rade u interesu odbjegloga Joze Ćurkovića, vlasnika Salonita, i njegovih tvrtki.

Marić je napomenuo i to kako se svuda u svijetu radnike koji su bili izloženi azbestu pravedno obeštećuje osim kod nas. Među štrajkašima su i četiri branitelja, a među njima i Mirko Šaran koji je naglasio da će svih 75 branitelja, koliko ih je među radnicima Salonita, poduzeti još drastičnije mjere od štrajka glađu ako se njihovi zahtjevi ne riješe.

VESNA BOBAN/ EPEHA

SALONIT_STRAJK4-150909.1
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. studeni 2024 22:04