Gori više od stotinu hektara trstike i šaša na nepristupačnom terenu u močvari na potezu od Vida prema Podrujnici. Vatrena buktinja ne ugrožava ljude i njihovu imovinu. Na terenu su pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Metković, DVD Vid i DVD Metković.
Kako doznajemo od zapovjednika JVP Metković, Jure Pilja vatrogasci osiguravaju rubove požarišta kako se vatra ne bi proširila na šumu. Jaka bura koja puše otežava posao gasiteljima i raznosi vatru po močvari.
Požari u močvari ili blatu kako u dolini Neretve kolokvijalno nazivaju trstiku i šaš nisu nikakva neobična pojava u zimskim mjesecima. Međutim, ovaj požar prvi je ove zime. Neodgovorni pojedinci svake godine čim bura zapuše iznova potpaljuju vatru u močvari. Najčešće se za to optužuju lovci koji tako uređuju takozvane lovačke čeke, no lovačke udruge to demantiraju.
U dolini Neretve nalaze se najveći ostaci sredozemnih močvara u Hrvatskoj koji su ujedno i stanište brojnih životinjskih i biljnih vrsta. Zanimljivo je da močvarna područja osiguravaju veću kvalitetu vode i smanjuju štetu od poplava zadržavajući velike količine poplavnih voda pa ih stoga treba čuvati netaknutima. Nažalost, vatra u delti Neretve svake godine proguta na stotine hektara močvarnih površina, ugrožavaju se tako staništa ptica i mnoge biljne vrste.
Na području delte Neretve nalaze se posebni ornitološki rezervati Ušće Neretve, Kuti, Prud, Pod Gredom i Orepak. Tako su neretvanski trščaci staništa i odmorišta za mnogobrojne vrste ptica koje su tu duže ili kraće zadržavaju. Stoga je paljenje trščaka neprihvatljiva pojava, smatraju ljubitelji ptica i prirode iz doline Neretve.
Požari za sobom ostavljaju degradirana močvarna staništa te neugledan krajobraz. Osim trščaka i pripadajuće bioraznolikosti, u požarima vrlo često izgore obradive poljoprivredne površine, nasadi mandarina, maslinici, vinogradi, kućice u polju, plastenici. Zaostali dim u zraku ujedno narušava kvalitetu života za sve stanovnike i delte Neretve.
Podsjetimo, nadzorne kamare su postavljene na Predolcu i na Babinoj Gomili (Rujnica), kojima se pokriva močvarno područje pa je za pretpostavit da će se s policijom i vatrogascima otkriti i kazniti počinitelji.
Prema Zakonu o zaštiti požara, fizička osoba koja izazove požar kažnjava se novčanom kaznom u iznosu od 1990,00 € pa do 19908,00 € ili zatvorom od 60 dana. U slučaju dovođenja u opasnost života ili imovine, može se izreći zakonska kazna zatvora do 3 godine u slučaju da je djelo počinjeno iz nehaja, a ako je počinjeno s namjerom, propisana zatvorska kazna je od šest mjeseci do pet godina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....