Prvi dio tjedna u Dalmaciji proći će bez meteoroloških uzbuđenja, ali već u drugom dijelu tjedna očekuje nas olujni lebić (koji je plavio rive), prve pahulje u višim naseljenim predjelima Zagore (koje su razveselile ljubitelje snijega u Dalmaciji), prvi konkretniji snijeg u gorju (koji je iznenadio ljubitelje ljetnih guma)...
Tjedan za nama, složit ćete se, obilovao je meteorološkim uzbuđenjima. Po analizi prognostičkih modela jasno je kako će meteorološka uzbuđenja u prvom dijelu tjedna koji je pred nama, razveselit ćemo vas, uglavnom izostati, uz iznimku sjeverne Dalmacije u kojoj bi u drugom dijelu srijede moglo biti kiše s visinskom ciklonom, zbog čijeg će utjecaja vremenske prilike na sjevernom Jadranu tijekom utorka, a naročito tijekom srijede biti znatno nepovoljnije nego što će to biti slučaj u Dalmaciji.
Kada je o Dalmaciji riječ, "uzbuđenja" (čitaj oborine) vraćaju se u drugom dijelu tjedna, naročito u petak kada će jedna plitka ciklona na naše područje donijeti pristojnu količinu vlažnog zraka pa bi radni tjedan mogli zaključiti uz kišu, pljuskove i grmljavinu.
U petak poslijepodne dolaskom osjetno hladnijeg zraka u višim slojevima atmosfere, u najvišim predjelima Zagore moguće su i pahulje. U susjednoj nam BiH, ljubiteljima zime na znanje, tijekom petka mogao bi se stvoriti pristojan snježni pokrivač.
Kakav nas prosinac očekuje?
Iako dugoročne prognoze vremena nisu pretjerano pouzdan prognostički materijal, u javnosti su tražene, naročito u adventsko vrijeme pa je pitanje dana kada će po portalima osvanuti tekstovi koji će se baviti već pomalo mitom u Hrvata - bijelim Božićem.
U startu vas moramo upozoriti da su prognoze najtočnije unutar 72 sata (a nekada nisu niti unutar jednog dana, što ste se do sada sigurno imali priliku uvjeriti), dok svakim idućim danom vjerojatnost njihovog ostvarivanja znatno opada. O.K., ogradili smo se, sada "idemo" u Reading, gradić na jugu Engleske (veličine Splita) koji leži na ušću rijeke Kennet u Temzu, dom je prestižnog prognostičkog modela ECMWF, a evo što Englezi kažu kakav nas prosinac čeka...
U prvom tjednu adventa ECMWF predviđa srednje temperature zraka malo više od višegodišnjeg prosjeka (1991.-2020.), u sjevernoj Dalmaciji oko stupanj Celzija iznad prosjeka, a u srednjoj i južnoj Dalmaciji oko pola stupnja Celzija iznad višegodišnjeg prosjeka. U ovom razdoblju predviđa se oborinski deficit, naročito u južnoj Dalmaciji.
Zaključimo, početkom prosinca (za sada) nema signala za prodor hladnoće na naše područje, a nema ih ni u drugom tjednu adventa za kojeg model za Dalmaciju šalje signale srednjih temperatura zraka malo iznad višegodišnjeg prosjeka, dok bi oborine trebale biti malo ispod višegodišnjeg prosjeka.
Prema sredini prosinca (i u njegovoj drugoj polovici), prema Europskom centru za srednjoročnu prognozu vremena, srednje temperature zraka i oborine trebale bi biti u okviru višegodišnjeg prosjeka. U ovom trenutku dugoročni prognostički materijal ne šalje signale nekog ozbiljnijeg zimskog prodora, već model teži malo toplijem i sušnijoj prvoj polovici mjeseca te temperaturno i oborinski normalnijoj drugoj polovici mjeseca u kojoj nam predstoje božićni blagdani.
Svakako će biti zanimljivo vidjeti ažuriranja dugoročnih prognoza s kojima ćemo vas, naravno, na vrijeme upoznati.
Na kraju, naglasimo još jednom, dugoročne prognoze vremena su isključivo trend razvoja događaja u atmosferi u budućem razdoblju, gledajući iz današnje perspektive, a zbog udaljenog prognoziranog razdoblja podložne su znatnim promjenama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....