Insekti iz pakla – tako bi se ukratko mogle opisati sredozemna voćna muha i maslinova muha koje pustoše dalmatinske plantaže mandarina i maslinike.
I dok su se maslinari ove jeseni kako-tako spasili mušice, neretvanski voćari nisu bili te sreće. Stabla mandarina obrala im je sredozemna voćna muha. Propale su na tone i tone zrelih plodova koje je mušica “ubola” zbog čega počinju truliti i opadaju sa stabla.
Invazija muhe dogodila se na pojedinim lokalitetima nedaleko od ušća Neretve, a velike štete je pričinila i na poljoprivrednim površinama u okolici Metkovića. Ove jeseni čitava dolina Neretve je suočena s najezdom sredozemne voćne muhe. Sreća je, kažu nam proizvođači, što je urod manji i mandarine su skoro obrane pa će i šteta od uboda muhe biti manja.
Voćna muha, postala je tako noćna mora Neretvana, “ubada” zrele mandarine, ugrožava im egzistenciju. Čak se počela uvlačiti i u kuće. Razlikuje se od one domaće muhe, sitnija je i okretnija, brže leti i gotovo ju je nemoguće uhvatiti.
Ako ovako nastavi propali smo – rekli su nam ovdašnji poljoprivrednici suočeni s invazijom muha, koja im ubire ljetinu. Kažu da su očekivali “napade” s obzirom na to da se prošle dvije godine nisu u prirodu ispuštale sterilne ličinke, odnosno sterilni mužjaci, što je jedna od učinkovitih i ekološki prihvatljivih načina borbe s muhom. Ali nisu mogli ni sanjati da će propasti stotine tona zrelih plodova, koji se moraju zbrinjavati u kompostani na ekološki prihvatljiv način, jer su trule mandarine leglo milijuna i milijuna novih muha, koje će opet na proljeće napasti plantaže.
Obratili se ministru
Neretvani su zbog muhe dovedeni pred zid, za pomoć su se obratili i resornom ministru poljoprivrede Josipu Dabri od kojeg očekuju razumijevanje i pomoć. Tako je na inicijativu udruge “Neretvanska mladež” i Odbora za agrume pri Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, održan online sastanak s ministrom Dabrom i Krunoslavom Karalićem, v.d. ravnatelja Hrvatske agencije za hranu (HAPIH-a), te koordinatorima, upravljačkim i provedbenim timom Akcijskog plana suzbijanja mediteranske voćne muhe (Ceratitis capitata Wiedemann).
Nažalost, prošlogodišnje neprovođenje biološke metode suzbijanja sredozemne voćne muhe tzv. SIT tehnikom te iznimno topao period unatrag 3-4 tjedna, koji je pogodovao intenzivnijoj populaciji štetnika, osnovni su razlozi jakog napada na plantažama, ističu neretvanski voćari.
– U godini kada je urod mandarina puno manji od prosjeka i kada nismo očekivali posebne probleme nego jednu laganu berbu, dogodio se napad muhe i to u samom srcu berbe. Šteta je velika, kako kod proizvođača, tako i kod otkupljivača i distributera mandarina – kaže Željko Bjeliš, predsjednik udruge “Neretvanska mladež” koja okuplja poljoprivredne proizvođače. On se, kao i ostali poljoprivrednici s kojima smo razgovarali, nada da će dolaskom hladnijeg vremena populacija sredozemne voćne muhe opadati te da će se ovogodišnja berba mandarina uspješno privesti kraju.
Oči neretvanskih poljoprivrednika više nego ikada uprte su prema Ministarstvu poljoprivrede i “novom” ministru Dabri, koji im je dao potporu u borbi s voćnom muhom. Obećao je reviziju Akcijskog plana suzbijanja mediteranske voćne muhe, izmjenu sastava povjerenstva za njegovu izradu i zastupljenost većeg broja stručnjaka i znanstvenika iz ovoga područja, koji mogu dati odgovor na daljnje načine održavanja populacije mediteranske voćne muhe ispod praga ekonomske štetnosti.
Akcijski plan
A dok se to ne dogodi jedini spas je provođenje mjera biljne higijene. Tako je izdana i posebna naredba o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanja sredozemne voćne muhe s naglaskom na dolinu rijeke Neretve te administrativno područje gradova Opuzen, Metković i Ploče, općina Slivno, Kula Norinska i Zažablje. Sredozemnu muhu privlači žuta boja zrelih mandarina u koje ona polaže jajašca, da bi se zatim u pulpi mandarine razvio crv – ličinka, mandarina truli i više nije na tržište.
Zbog čega ove jeseni imamo pošast sredozemne voćne muhe?
Visoke temperature
Njezinom razmnožavanju svakako kumuju visoke temperature neuobičajene za ovo doba godine, ali i neprovođenje posebnih mjera zaštite plantaža, u prvom redu primjenom sterilnih kukaca. Ova metoda koja se proteklih petnaestak godina pokazala učinkovitom nije se primjenjivala prošle i pretprošle godine jer nije bilo moguće nabaviti sterilne kukce u Izraelu, pa se sredozemna voćna muha nakotila.
Iako je proljetos Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu ipak uspjela nabaviti 56 pošiljki od po 8 milijuna steriliziranih kukuljica, ukupno 448 milijuna kukuljica vrijednosti oko 489.415 eura, očito je za ovu godinu bilo prekasno pa proizvođači zbrajaju gubitke koje im je prouzročio ovaj karantenski štetnik. Kukuljice moraju biti sterilizirane 24 do 48 sati prije početka izlijeganja muhe s dozom ionizirajućega zračenja ekvivalentnog jačini od 100 Gy (greja).
Nažalost ove jeseni sredozemna voćna muha “bere” na veliko neretvanske mandarine, skoro jednako kao i poljoprivrednici za koje je problem veliki i kompliciran, jer trule mandarine moraju pokupiti ispod stabala i neškodljivo zbrinuti kako bi se spriječio daljnji razvoj sredozemne voćne muhe, koja se leže u trulim i odbačenim plodovima voća. Osim mandarina, napada i smokve, breskve, nektarine, marelice, šljive.
Higijenske mjere
Proizvođači agruma su sukladno Akcijskom planu suzbijanja sredozemne voćne muhe dužni provoditi higijenske mjere prikupljanja i zbrinjavanja svih otpalih plodova s tla, odnosno zaraženih, oštećenih, trulih i odbačenih plodova s biljaka domaćina sredozemne voćne muhe tijekom berbe ili najkasnije u roku od 24 sata nakon berbe.
Prikupljene plodove potrebno je zakopati i pokriti slojem zemlje debljine minimalno 30 centimetara. Također, takvi plodovi se mogu držati u hladnjačama na temperaturi od minimalno 0 Celzijevih stupnjeva najmanje 10 dana, ili ih spakirati u plastične vreće i čuvati u zatvorenim vrećama na otvorenom najmanje 10 dana.
– U Neretvi se treba promijeniti svijest da mandarinu treba zaštićivati, odnosno prskati kao i svaku drugu kulturu, a naši poljoprivrednici nisu baš spremni prskati, rezati, gnojiti, navodnjavati. Više je metoda zaštite, ali sigurno treba raditi na zaštitnim sredstvima, lovkama za masovno izlovljavanje i metodi sterilnih mužjaka.
Dakle, to su tri načina ako mislimo držati pod kontrolom muhu. Tako rade Španjolci. Osim plantaža mandarina, problem su i okućnice od Zadra do Dubrovnika gdje se muha nekontrolirano širi – kaže nam agronom Milan Franić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....